wtv.pl > Gospodarka > Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:48

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

lekarze - ministerstwo zdrowia
Jakub Kaminski/East News

Mimo szumnych zapowiedzi o wysokich podwyżkach Ministerstwo Zdrowia zdecydowało podnieść pensje lekarzy o 19 zł brutto. Projekt ustawy skierowano już do prac rządu. "Zaprzeczenie wszystkiemu, co było mówione w trakcie epidemii", komentuje lekarz i senator SLD Wojciech Konieczny.

Jeszcze w kwietniu, gdy polski system ochrony zdrowia zmagał się ze skutkami trzeciej fali epidemii koronawirusa, minister zdrowia zapowiadał imponujące podwyżki dla medyków, zapewnione nie poprzez dodatek, ale ustawowe rozwiązanie.

W grupie wykonujących zawody medyczne wynagrodzenie wzrośnie średnio o około tysiąc złotych – przekonywał Adam Niedzielski. Sytuację tej grupy zawodowej poprawić miały zmiany systemowe.

19 zł podwyżki dla lekarzy

Według projektu ustawy skierowanego już do prac rządu przez Ministerstwo Zdrowia lekarze otrzymają minimalne świadczenie w wysokości 1,31 średniej krajowej. Dotychczasowy przelicznik wynosił 1,27.

Efekt? Od lipca 2021 roku osoby, które od przeszło roku walczą z pandemią, otrzymają podwyżki w kwocie 19 złotych brutto.

Co ciekawe, jak wskazuje Onet, medycy mogą w istocie stracić na propozycjach resortu. Jeśli spojrzymy na porozumienie z roku 2018, gdy Łukasz Szumowski zgodził się na rozwiązanie, według którego wskaźnik płac lekarzy miał wynosić 1,6 średniej krajowej, część lekarzy straci blisko 20 procent pensji.

Resort miał wywiązać się z umowy do połowy 2021 roku. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że to nie nastąpi.

Tak naprawdę zamiast podwyżki mamy obniżkę płac – ocenił w rozmowie z portalem rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej Rafał Hołubicki.

Senator SLD o propozycji Ministerstwa Zdrowia: Niemądre posunięcie

Goszczący w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski senator z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Konieczny przypomniał, że zwiększenie nakładów na polską służbę zdrowia było jednym z głównych postulatów zawartych w Polskim Ładzie, nowym projekcie Prawa i Sprawiedliwości.

Konieczny ocenił, że rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Zdrowia jest po prostu niezrozumiałe. W opinii senatora jest to "zaprzeczenie wszystkiemu, co było mówione w trakcie epidemii".

Gość WP zwrócił uwagę na olbrzymi rozdźwięk między propozycjami resortu a zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, wygłoszonymi w trakcie zeszłotygodniowej konferencji.

PR swoją drogą, a rzeczywistość swoją – podkreślił senator SLD, z zawodu będący lekarzem.

Zdaniem Koniecznego rządzący nie wyciągnęli skutków z trzech fal epidemii, która do granic przetestowała wydolność systemu ochrony zdrowia. W opinii członka opozycji rozwiązanie jest zwyczajnie "niemądre" i przyniesie liczne szkody.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet | WP | WTV