wtv.pl
lekarze - ministerstwo zdrowia

Jakub Kaminski/East News

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Mimo szumnych zapowiedzi o wysokich podwyżkach Ministerstwo Zdrowia zdecydowało podnieść pensje lekarzy o 19 zł brutto. Projekt ustawy skierowano już do prac rządu. "Zaprzeczenie wszystkiemu, co było mówione w trakcie epidemii", komentuje lekarz i senator SLD Wojciech Konieczny.

Jeszcze w kwietniu, gdy polski system ochrony zdrowia zmagał się ze skutkami trzeciej fali epidemii koronawirusa, minister zdrowia zapowiadał imponujące podwyżki dla medyków, zapewnione nie poprzez dodatek, ale ustawowe rozwiązanie.

W grupie wykonujących zawody medyczne wynagrodzenie wzrośnie średnio o około tysiąc złotych – przekonywał Adam Niedzielski. Sytuację tej grupy zawodowej poprawić miały zmiany systemowe.

19 zł podwyżki dla lekarzy

Według projektu ustawy skierowanego już do prac rządu przez Ministerstwo Zdrowia lekarze otrzymają minimalne świadczenie w wysokości 1,31 średniej krajowej. Dotychczasowy przelicznik wynosił 1,27.

Efekt? Od lipca 2021 roku osoby, które od przeszło roku walczą z pandemią, otrzymają podwyżki w kwocie 19 złotych brutto.

Jarosław Kaczyński

Magda Mołek odniosła się do słów Jarosława Kaczyńskiego o kobietach

CZYTAJ DALEJ

Co ciekawe, jak wskazuje Onet, medycy mogą w istocie stracić na propozycjach resortu. Jeśli spojrzymy na porozumienie z roku 2018, gdy Łukasz Szumowski zgodził się na rozwiązanie, według którego wskaźnik płac lekarzy miał wynosić 1,6 średniej krajowej, część lekarzy straci blisko 20 procent pensji.

Resort miał wywiązać się z umowy do połowy 2021 roku. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że to nie nastąpi.

Tak naprawdę zamiast podwyżki mamy obniżkę płac – ocenił w rozmowie z portalem rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej Rafał Hołubicki.

Senator SLD o propozycji Ministerstwa Zdrowia: Niemądre posunięcie

Goszczący w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski senator z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Konieczny przypomniał, że zwiększenie nakładów na polską służbę zdrowia było jednym z głównych postulatów zawartych w Polskim Ładzie, nowym projekcie Prawa i Sprawiedliwości.

Konieczny ocenił, że rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Zdrowia jest po prostu niezrozumiałe. W opinii senatora jest to "zaprzeczenie wszystkiemu, co było mówione w trakcie epidemii".

Gość WP zwrócił uwagę na olbrzymi rozdźwięk między propozycjami resortu a zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, wygłoszonymi w trakcie zeszłotygodniowej konferencji.

PR swoją drogą, a rzeczywistość swoją – podkreślił senator SLD, z zawodu będący lekarzem.

Zdaniem Koniecznego rządzący nie wyciągnęli skutków z trzech fal epidemii, która do granic przetestowała wydolność systemu ochrony zdrowia. W opinii członka opozycji rozwiązanie jest zwyczajnie "niemądre" i przyniesie liczne szkody.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet | WP | WTV

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

UOKiK: blisko 40 proc. przebadanych ubranek dla dzieci zakwestionowane przez Inspekcję Handlową

Gospodarka

UOKiK i Inspekcja Handlowa sprawdziły skład ubranek dla dzieci. "Skład rzeczywisty a deklarowany różni się w przypadku prawie 40 proc. badanych produktów"

Czytaj więcej >
GUS: w ciągu roku ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 5,8 proc.

Gospodarka

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

Czytaj więcej >
Sejm

Gospodarka

"12 tys. plus" powoli staje się faktem. Posłowie większością głosów zadecydowali o zatwierdzeniu nowego programu socjalnego

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gospodarka

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Czytaj więcej >
Piqsels/Patty - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

Czytaj więcej >
Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >