wtv.pl
(screen) TikTok/giga_kox0

(screen) TikTok/giga_kox0

Skandal, dręczy osobę z niepełnosprawnością, nagrywa i wszystko publikuje. Wzór z Kamerzysty?

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Użytkownik TikToka giga_ox0 nagrał serię filmów, na których widać, jak prześladuje osobę z niepełnosprawnością. Za każdym razem, gdy się pojawiał, nagabywany chłopak starał się bronić i nie czuł się komfortowo. Czy pojawił się następca Kamerzysty?

Komentarze pod filmem świadczą, że wielu komentujących zdawało sobie sprawę z tego, do czego doszło na nagraniu. Autor nie chciał jednak zaprzątać sobie tym głowy.

Użytkownik TikToka prześladował osobę z niepełnosprawnościami - nowy, niebezpieczny trend?

Nie tak dawno głośno było o sprawie Kamerzysty - znany youtuber został oskarżony o znęcanie się nad osobą z niepełnosprawnościami. Młodemu, nieświadomemu tego, co się dzieje mężczyźnie kazał m.in. jeść kocie odchody. Film szybko stał się hitem internetu.

O sprawie szybko dowiedzieli się aktywiści społeczni i postanowili ją nagłośnić oraz przekazać w ręce prokuratury i policji, a także do Youtube. Władze szybko zajęły się dręczycielem i aresztowały go na okres miesiąca. Jego kanał został usunięty. Nie był to pierwszy raz, gdy na jaw wyszły prezentowane przez Kamerzystę zachowania przemocowe.

Ważne jest jednak to, że youtuber miał sporą grupę wiernych fanów wśród młodzieży i dzieci. Już nieraz okazywało się, że gwiazdy internetu potrafią bardzo łatwo promować niekoniecznie odpowiednie wzorce lub zachęcać do szkodliwych i niebezpiecznych działań w stosunku do siebie i otoczenia.

Ministerstwo Zdrowia

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia i UODO ws. zaświadczeń o przyjęciu szczepienia

CZYTAJ DALEJ

Nie wiadomo, czy użytkownik TikToka giga_ox0 był fanem zbanowanego i aresztowanego Kamerzysty, ale z pewnością premiuje podobne zachowania - prześladuje osobę z niepełnosprawnościami, a potem dla poklasku publikuje nagrania z tego zdarzenia w Internecie.

Ponownie zachodzi bardzo prosta zasada - nie widać twarzy napastującego, ale napastowanego - już tak. Jego odmienność ma być przedmiotem zaczepek i śmiechu, podobnie jak jego strach przed podniesioną nagle ręką czy brak chęci na rozmowę i ciągła odpowiedź "nie".

W komentarzach pod nagraniem widać wyraźnie, że internauci zwracali uwagę na nieodpowiednie zachowanie kręcącego. Ten jednak nic sobie z tego nie robił, twierdząc, że nic im do tego.

TikTok

(screen) TikTok/giga_kox0

Osoba z niepełnosprawnościami nie będzie w stanie się obronić

Osoby z niepełnosprawnościami doświadczają podobnych szykan bardzo często. Jeśli nie trafią na sprzyjające szkolne i społeczne otoczenie, są prześladowane za to, co w nich innego - problemy z poruszaniem się, z mową lub z nierozumieniem. Czasem do naigrywania się prowokuje ich wygląd.

OzN nie mogą bronić się same - często nie mają dostatecznie siły i doświadczają wielu innych problemów, które wystarczająco je przytłaczają. Z drugiej strony nie można ich również traktować jak dzieci, to często są dorośli ludzie podejmujący decyzje o swoim życiu. To nie oznacza jednak, że nie wymagają odpowiedniej troski w momentach, które są najtrudniejsze.

Tym większy problem pojawia się przy osobach z zaburzeniami rozwoju intelektualnego. Traktowanie ich z góry jest prostsze - bardzo często tacy ludzie nie będą w stanie się odgryźć, łatwo ich nabrać lub zrobić im dowcip, którego nie zrozumieją. Czy to jednak kiedykolwiek powinno oznaczać przyzwolenie dla tego typu zabaw kosztem innego człowieka?

Duża rzesza youtuberów i TikTokerów stara się zasłynąć za sprawą innych ludzi - czy to przypadki przeszkadzania w ich pracy czy też zaczepiania na ulicy dla poklasku - wszystko to łączy się całkowitym brakiem poszanowania dla drugiej osoby.

Kamerzysta zapłaci za podobne zachowania wyrokiem. Problem leży jednak gdzie indziej - jego popularność zrobiła swoje. Naśladowcy, którzy marzą o sławie działają.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [TikTok/giga_ox0][WTV]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >