Sinice znowu w Bałtyku. Trzeba bardzo uważać
Tegoroczne wakacje nad wodą mogą niektórych negatywnie zaskoczyć. Warunki pogodowe są idealne dla rozkwitu sinic, które od kilku lat starannie psują urlopy osób wypoczywających nad Bałtykiem.
Ich obecność w wodzie jest szkodliwa dla zdrowia dla wszystkich kąpiących się, a jednocześnie sinice stanowią duże zagrożenie ekologiczne dla Bałtyku.
Wakacje 2021 nad Bałtykiem z problemami - wracają sinice
Tegoroczne warunki pogodowe są idealne dla rozkwitu sinic. Te rozwijają się najlepiej w ciepłej wodzie o małym zasoleniu i falowaniu, stąd ich obecność nie tylko nad Bałtykiem, ale również w innych polskich zbiornikach wodnych.
Ze względu na zapowiadane kolejne fale upałów, temperatura w Bałtyku będzie wzrastać, a wraz z nią prawdopodobieństwo zakwitu sinic. Ze względu na słabe podmuchy wiatru, w tym roku wydaje się, że znów te organizmy staną się problemem dla wielu turystów.
Naukowcy zauważają, że ten rok może być szczególny. Choć w ubiegłym również ostrzegano przed sinicami, te prawdopodobnie reprezentują cykl trójroczny. Najgorzej sytuacja wyglądała kolejno w 2012, 2015 i 2018 roku - wskazywałoby to na kolejny cykl.
Nie ma jednak pewności, że sinice wykażą przewidywane zachowania. Gorzej, że zaczęły pojawiać się nie tylko w morzu, ale również w strefie przybrzeżnej, m.in. w pomorskich jeziorach.
Jak rozpoznać wodę z sinicami?
Zakwit sinic wiąże się z kilkoma cechami, na które warto zwrócić uwagę - namnożeniem glonów, a przy tym zmianie koloru wody na bardziej zielony, pływających kożuchów przypominających rozlaną pianę oraz ziemistym, nieprzyjemnym zapachem.
Początek ich kwitnienia przypada na czerwiec, a szczyt - na połowę lipca. Czy w związku z tym może nam coś grozić?
Każda osoba, która kąpała się w zbiorniku z sinicami lub napiła się z niego wody może mieć problemy zdrowotne. Objawy to m.in. biegunka, gorączka, ból brzucha, rumień, bóle mięśni i stawów, pokrzywka, zapalenie spojówek, wymioty i duszności.
Podane objawy mogą wystąpić nawet kilka dni po kontakcie z wodą. Warto w tym przypadku zgłosić się do lekarza. Choć nie zanotowano śmiertelnych zdarzeń związanych z sinicami, objawy mogą nastręczyć wielu problemów.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Superkomórka burzowa nad Tatrami i Podhalem. Grad o średnicy kilku centymetrów
W kraju nadal niebezpiecznie w związku z burzami. W piątek zagrzmi na wschodzie
źródło: wp.pl zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne