wtv.pl > Ekologia > Sinice znowu w Bałtyku. Trzeba bardzo uważać
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Sinice znowu w Bałtyku. Trzeba bardzo uważać

Sinice
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Tegoroczne wakacje nad wodą mogą niektórych negatywnie zaskoczyć. Warunki pogodowe są idealne dla rozkwitu sinic, które od kilku lat starannie psują urlopy osób wypoczywających nad Bałtykiem.

Ich obecność w wodzie jest szkodliwa dla zdrowia dla wszystkich kąpiących się, a jednocześnie sinice stanowią duże zagrożenie ekologiczne dla Bałtyku.

Wakacje 2021 nad Bałtykiem z problemami - wracają sinice

Tegoroczne warunki pogodowe są idealne dla rozkwitu sinic. Te rozwijają się najlepiej w ciepłej wodzie o małym zasoleniu i falowaniu, stąd ich obecność nie tylko nad Bałtykiem, ale również w innych polskich zbiornikach wodnych.

Ze względu na zapowiadane kolejne fale upałów, temperatura w Bałtyku będzie wzrastać, a wraz z nią prawdopodobieństwo zakwitu sinic. Ze względu na słabe podmuchy wiatru, w tym roku wydaje się, że znów te organizmy staną się problemem dla wielu turystów.

Naukowcy zauważają, że ten rok może być szczególny. Choć w ubiegłym również ostrzegano przed sinicami, te prawdopodobnie reprezentują cykl trójroczny. Najgorzej sytuacja wyglądała kolejno w 2012, 2015 i 2018 roku - wskazywałoby to na kolejny cykl.

Nie ma jednak pewności, że sinice wykażą przewidywane zachowania. Gorzej, że zaczęły pojawiać się nie tylko w morzu, ale również w strefie przybrzeżnej, m.in. w pomorskich jeziorach.

Jak rozpoznać wodę z sinicami?

Zakwit sinic wiąże się z kilkoma cechami, na które warto zwrócić uwagę - namnożeniem glonów, a przy tym zmianie koloru wody na bardziej zielony, pływających kożuchów przypominających rozlaną pianę oraz ziemistym, nieprzyjemnym zapachem.

Początek ich kwitnienia przypada na czerwiec, a szczyt - na połowę lipca. Czy w związku z tym może nam coś grozić?

Każda osoba, która kąpała się w zbiorniku z sinicami lub napiła się z niego wody może mieć problemy zdrowotne. Objawy to m.in. biegunka, gorączka, ból brzucha, rumień, bóle mięśni i stawów, pokrzywka, zapalenie spojówek, wymioty i duszności.

Podane objawy mogą wystąpić nawet kilka dni po kontakcie z wodą. Warto w tym przypadku zgłosić się do lekarza. Choć nie zanotowano śmiertelnych zdarzeń związanych z sinicami, objawy mogą nastręczyć wielu problemów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wp.pl zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane