wtv.pl > Pogoda > Możliwe kolejne trąby powietrzne. IMGW i RCB ostrzegają
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:53

Możliwe kolejne trąby powietrzne. IMGW i RCB ostrzegają

trąba powietrzna
JAKUB ORZECHOWSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Kolejny dzień z burzami? Możliwe trąby powietrze? Wszystko na to wskazuje. IMGW i RCB wydało alerty dla sześciu województw, przestrzegając przed nadchodzącymi burzami z możliwym gradem. Najbardziej dotknięty ma być wschód Polski.

Już od godzin porannych na południu i wschodzie Polski pojawiały się pierwsze opady i grzmoty. Ostrzeżenia będą trwały jednak przez całą noc.

Po raz kolejny mogą wystąpić trąby powietrzne. IMGW i RCB ostrzegają

IMGW i RCB wydały komunikaty ostrzegawcze dla 6 województw - podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, śląskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Obowiązywać one będą przez cały piątek i część soboty.

Od rana na wschodzie i południu Polski dochodziło już do opadów i grzmotów w Tatrach i w woj. lubelskim oraz podkarpackim.

We czwartek na południu kraju widoczne były trąby powietrzne, które wywołały znaczne szkody. Jeszcze bardziej dotknięte anomalią zostały Czechy - wiatr niemal zmiótł z powierzchni ziemi dwie wsie.

- Wystąpi ryzyko lokalnych opadów ulewnych lub nawalnych, silnych porywów wiatru do około 100 km/h i gradu do 5-8 cm średnicy. Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną - można przeczytać w ostrzeżeniu wydanym przez IMGW.

Największe zagrożenie w Karpatach

Jak podało IMGW, największe zagrożenie trąbą powietrzną może wystąpić na Przedgórzu Karpackim i wiąże się z powstaniem tam superkomórki burzowej.

Dodano, że ze względu na nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, trudno ocenić, kiedy burze zaczną się formować - może to trwać od godzin przedpołudniowych.

Ostrzegano również, że w mimo głównego zagrożenia w Karpatach, trąby powietrzne mogą również wystąpić na całej szerokości pasa, w którym wydano komunikaty ostrzegawcze, a więc we wszystkich 6 województwach.

Należy bardzo uważnie obserwować niebo i w czasie burzy nie wychodzić z domu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: JAKUB ORZECHOWSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane