wtv.pl
Sejm

Piotr Molecki/East News

Sejm nie będzie obradował w sprawie projektu Lewicy dot. prawa aborcyjnego

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Sejm. Parlamentarzyści Lewicy oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli wnioski o rozpatrywanie ustaw zmieniających obecną restrykcyjną ustawę antyaborcyjną. Chciano także wezwać na mównicę ministra sprawiedliwości, by ten wyjaśnił, jak zmieniła się sytuacja w Polsce po nałożeniu kolejnego ograniczenia w prawie aborcyjnym. Wszystkie 3 głosowania upadły przez wzgląd na większość po stronie Prawa i Sprawiedliwości.

Po godzinie 10:00 marszałkini Elżbieta Witek zainicjowała 30. posiedzenie Sejmu. Podczas sesji na sali plenarnej posłowie Lewicy złożyli wniosek o rozpatrzenie dwóch ustaw. Pierwsza z nich ma na celu znowelizowanie Kodeksu karnego tak, by nie karać za pomoc w przeprowadzeniu zabiegu przerwania ciąży.

Pierwsze głosowanie nad wnioskiem odbyło się tuż po godzinie 14. 183 posłów wsparło Lewicę głosując za wprowadzeniem ustawy pod obrady. Co ciekawe, głos za oddał Michał Dworczyk. Przeciw było 249 posłów Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sejm

Rozstrzygnięcie przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny

Sejm. Upadły bardzo ważne wnioski ws. prawa aborcyjnego

Drugi wniosek dotyczył uzupełnienia porządku dziennego o pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jest to projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego, który przywraca aborcję w przypadku stwierdzenia wady płodu.

Był to drugi wniosek odrzucony przez koalicję Zjednoczonej Prawicy. 193 parlamentarzystów było za. Mowa o członkach Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz samej Koalicji Polskiej. Do 246 głosów przeciw zaliczają się głosy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Porozumienie i Konfederacji. Koło Kukiz'15 wstrzymało się od głosu.

Sejm
Ksiądz Stanisław Orzechowski

Nie żyje ks. Stanisław Orzechowski

CZYTAJ DALEJ

Trzeci wniosek miał na celu otrzymanie informacji od Zbigniewa Ziobry w sprawie wykonywania ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w brzmieniu po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wniosek upadł przy 246 głosach przeciw i 198 głosach za.

Sejm

Ostatni już wniosek także należał do posłanek i posłów Lewicy. Chodziło o uzupełnienie punktu obrad o Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności. Ustawa zakłada między innymi liberalizację prawa aborcyjnego. Zabieg medyczny był możliwy na żądanie do końca 12 tygodnia ciąży.

W tym wypadku głos za oddało tylko 177 parlamentarzystów z Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Sejm

Warto zaznaczyć, że doszło jedynie do odrzucenia wniosków o uzupełnienie punktu obrad o pierwsze czytanie ustaw. Projekty nie zostały odrzucone, a jedynie nie dopuszczono ich do debaty oraz wstępnego głosowania. Dokumenty najbliższe tygodnie spędzą w słynnej już zamrażarce sejmowej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >