wtv.pl
Minister Michał Dworczyk zapowiedział zmiany w zasadach szczepień.

Piotr Molecki/East News

Rząd podjął kluczowe decyzje ws. szczepień. "Kiedy istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki, zostanie wykorzystana dla każdej osoby 18+"

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że już jutro rząd dokona zmiany rozporządzenia, która poluzuje zasady pozwalające na dopuszczenie do szczepień osób od 18. roku wzwyż w przypadkach, w któr

W poniedziałek w Lubinie (woj. dolnośląskie) odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa KPRM i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka oraz premiera Mateusza Morawieckiego, który apelował do Polaków o szczepienie się przeciw COVID-19.

- Wszyscy razem solidarnie powinniśmy wykonać ten jeden krok. Wszystkie dane spływające ze świata medycyny potwierdzają prawidłowość - musimy osiągnąć poziom odporności zbiorowej - tłumaczył premier.

Premier zapowiedział również wdrożenie nowych zasad i nowych ścieżek szczepień. Chodzi między innymi o szczepienia w zakładach pracy. Ponadto od 10 maja rejestracja na szczepienia ma być dostępna dla wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia.

Morawiecki odniósł się również do sceptycyzmu względem szczepień żywionego przez część polskiego społeczeństwa, dając do zrozumienia, że może on poskutkować opóźnieniem powrotu do normalności.

Szczepienia w zakładach pracy i przedsiębiorstwach mają rozpocząć się już w drugiej połowie maja. W zdynamizowaniu Narodowego Programu Szczepień mają dopomóc także dodatkowe punkty szczepień populacyjnych.

W Lubinie Mateusz Morawiecki stwierdził również, że proces szczepień jest reorganizowany w taki sposób, aby szczepionki mogły być wykorzystywane jak najszybciej. - Nie zmarnujmy tej okazji do szybkiego powrotu do normalności - mówił premier.

Dworczyk o nowych zasadach szczepień

Wątek ekonomicznego wykorzystywania dostępnych szczepionek podjął także minister Dworczyk. - Jutro zostanie zmienione rozporządzenie dzięki, któremu kiedy istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją wykorzystać dla każdej osoby powyżej 18 r.ż. Te zasady były do tej pory obwarowane restrykcjami, które zostaną poluzowane - mówił szef KPRM w Lubinie. 

Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) uruchamiane są aktualnie pilotażowo w 16 miejscowościach w całym kraju. Dla osób posiadających aktywne e-skierowanie dostępna będzie również możliwość zaszczepienia się bez wychodzenia z samochodu, w punktach drive-thru.

Z kolei w drugim kwartale ma powstać 471 dodatkowych punktów szczepień powszechnych, których w całym kraju ma być w sumie niemal 7 tysięcy. Jak podaje gov.pl, do czwartku - 15 kwietnia - wykonano ponad 8 mln 200 tys. szczepień przeciw COVID-19.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News / polsatnews.pl, Twitter / Kancelaria Premier @PremierRP

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >