wtv.pl > Gospodarka > Gowin zdradził, że hotelarstwo i gastronomia mogą być branżami odmrażanymi w pierwszej kolejności
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:18

Gowin zdradził, że hotelarstwo i gastronomia mogą być branżami odmrażanymi w pierwszej kolejności

Wicepremier Jarosław Gowin wypowiedział się na temat znoszenia obostrzeń.
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wypowiedział się na temat możliwego terminu zakończenia lockdownu, sugerując, że pierwsze kroki w tym kierunku będzie można uczynić już na początku maja.

Jak podaje Radio ZET, według wicepremiera aktualne obostrzenia - które póki co mają obowiązywać do 25 kwietnia - prawdopodobnie przedłużone zostaną jednak do końca miesiąca, co ma zapobiec konsekwencjom wyjazdów na majówkę dla służby zdrowia.

Przypomnijmy, że branża hotelarska ma pozostać zamknięta do 3 maja. Wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował, że w dłuższej perspektywie, dzięki postępom w szczepieniach, to właśnie branże hotelarska i gastronomiczna "odmrażane" będą w pierwszej kolejności.

Będą "paszporty" dla zaszczepionych?

Miałoby to być możliwe dzięki wprowadzeniu certyfikatów dla osób, które przyjęły drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Jako odporne na wirusa i niestwarzające zagrożenia dla otoczenia osoby te mogłyby swobodnie korzystać z usług, których działalność była dotychczas ze względów epidemicznych zawieszona.

Jak wskazuje Radio ZET, zapowiedź wicepremiera Jarosława Gowina może dziwić w świetle wcześniejszych deklaracji polityków rządowych. Chociażby premier Morawiecki sugerował, że znoszenie obostrzeń możliwe będzie dopiero wraz z osiągnięciem odporności stadnej pod koniec drugiego kwartału.

Dziwić może także deklaracja, że w pierwszej kolejności odmrażane będzie hotelarstwo i gastronomia, bo wcześniej sugerowano, że działalność tych branż wznawiana będzie na samym końcu.

Aktualnie oprócz hoteli i lokali gastronomicznych zamknięte pozostają także kluby fitness i siłownie, a także kina, teatry, muzea, kluby nocne czy dyskoteki. W dalszym ciągu obowiązują limity osób w pojazdach transportu publicznego, sklepach i kościołach.

W przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki oraz utrzymywać 1,5-metrowy dystans od innych osób. Uczniowie i studenci w dalszym ciągu uczą się zdalnie.

W poniedziałek - 19 kwietnia - działalność wznowiły jednak przedszkola i żłobki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio ZET / biznes.radiozet.pl

Powiązane