wtv.pl
Mateusz Morawiecki zapowiedział szczepienia wszystkich dorosłych Polaków

(zdjęcie wykadrowane) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już pewne, szczepienia dla wszystkich Polaków. Narodowy Program Szczepień przyspieszy

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Szef rządu w czasie otwierania powszechnego punktu szczepień w Legnicy zadeklarował, iż już niedługo wszyscy pełnoletni Polacy będą mogli zapisać się na szczepienia. Słowa te są o tyle dużym zaskoczeniem, iż jeszcze przed kilkoma dniami premier Mateusz Mo

  • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił niespodziewanie istotną zmianę w programie szczepień

  • Po 10 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia chętne na szczepienie otrzymają termin przyjęcia pierwszej dawki

  • Jeszcze w piątek deklarowano, iż do 17 maja uwalniane będą kolejne roczniki

  • Dziś możliwość rejestracji na szczepienia uzyskały osoby urodzone w 1968 roku, czyli osoby mające 53-lata

Poniedziałek przyniósł ze sobą nową, zupełnie niespodziewaną informacje na temat szczepienia. Okazuje się, że Narodowy Program Szczepień może w najbliższym czasie dość mocno przyspieszyć.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, iż do 10 maja wszyscy chętni otrzymają e-skierowanie na szczepienia, a po tej dacie rozpocznie się przypisywanie im terminów. Na ten moment nie ma jednak jeszcze zbyt wiele informacji.

Zmiana w harmonogramie szczepienia? Niedługo rejestracja otwarta ma być dla wszystkich

Wiadomości przekazane dziś przez premiera zapewne ucieszą wszystkich, którzy wątpili w to, iż termin ich szczepienia rozpatrywać należy w kwestii najbliższych tygodni. Mateusz Morawiecki niespodziewanie wskazał, że w założeniach rządzących szykują się zmiany.

Do tej pory w ramach Narodowego Programu Szczepień decydowano się na codzienne uwalnianie możliwości rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 dla kolejnych roczników. W sobotę z takiej możliwości mogły skorzystać osoby urodzone w 1967 r. Młodsi obywatele nie łudzili się, że dla nich szansa na skorzystanie z produktu Pfizera, czy Moderny i AstraZeneci nie jest odległa.

Okazuje się jednak, że w ciągu weekendu doszło do zmiany w planach rządu. W czasie pobytu w Legnicy na otwieraniu powszechnego punktu szczepień Mateusz Morawiecki oświadczył, że do 10 maja wszyscy chętni powyżej 18. roku życia otrzymają e-skierowanie na szczepienia. Wiadomo również, kiedy mają zacząć być zapisywani na konkretne terminy wizyty w punktach szczepień.

Wszyscy chętni powyżej 18. roku życia będą niedługo mogli się zaszczepić

- Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie - powiedział premier w Legnicy. Na Facebooku pojawił się post potwierdzający, że słowa te nie były jedynie wpadką, a przemyślaną deklaracją publiczną.

Szczegóły tego procesu mają zostać przedstawione opinii publicznej już jutro, we wtorek 20 kwietnia. Zaskoczenie tak nagłą i znaczącą zmianą w dotychczasowych planach nie kryje chyba nikt.

Jest ono uzasadnione przede wszystkim dlatego, że jeszcze w piątek, czyli trzy dni temu premier Mateusz Morawiecki deklarował, że aż do 17 maja Narodowy Program Szczepień ma w planach uwalnianie możliwości rejestracji dla kolejnych roczników. Raczej nic nie wskazywało, by do tego swoją szansę na zdobycie terminu szczepienia było możliwe do dwudziestolatków.

To nie jedyna zmiana wprowadzona przez rządzących 

Prócz szansy na rejestrację dla osób reprezentujących młodsze roczniki Polek i Polaków, przekazano również informacje, iż wprowadzone zostaną zmiany mające ograniczyć ryzyko zmarnowania sprowadzanych do kraju preparatów. 

Michał Dworczyk poinformował, iż punkty szczepień otrzymają możliwość przeprowadzenia szczepienia na osobie powyżej 18. roku życia w przypadku, gdy pojawi się zagrożenie, że dawka szczepionki będzie musiała zostać zutylizowana między innymi ze względu na fakt absencji pacjenta, zapisanego na dany dzień.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: RMF FM / Facebook.com @MorawieckiPL

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >