wtv.pl > Polska > Biskupi ogłosili koniec dyspensy. Za nieuczestniczenie w niedzielnej mszy grozi grzech ciężki
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Biskupi ogłosili koniec dyspensy. Za nieuczestniczenie w niedzielnej mszy grozi grzech ciężki

Dyspensa
Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Koniec dyspensy epidemicznej nałożonej na wiernych Kościoła katolickiego. Od 20 czerwca wszyscy wierzący będą musieli wrócić do świątyń, by tam świętować niedzielę. Jeśli tego nie zrobią, grozi im grzech ciężki.

Od wielu miesięcy biskupi nawoływali do powrotu do kościołów. Nie wiadomo jednak, czy po pandemii wszyscy wierni powrócą do uczestnictwa stacjonarnego w mszach.

Biskupi ogłaszają koniec dyspensy. Wierni muszą wrócić do kościołów

Ze względu na pandemię koronawirusa, w ubiegłym roku biskupi ogłosili dyspensę dla wiernych. Ci mogli w ten sposób nie uczestniczyć w niedzielnej eucharystii w świątyni, a zamiast tego bez żadnych konsekwencji pozostać w domach.

Przez dłuższy czas kapłani zaznaczali jednak, że bez stacjonarnych mszy św. nie ma prawdziwego spotkania z Chrystusem.

Przez ten czas trwały rozmowy z rządem o zniesieniu większości obostrzeń.

Wiadomo już, że w ramach luzowania ograniczeń, od 26 czerwca do 31 sierpnia w kościołach może być 75 proc. zapełnienie wiernych.

Biskupi z tego względu postanowili znieść dyspensy na terenie całego kraju. Do wiernych wystosowano list mający zachęcić ich do ponownego uczestnictwa we mszy św.

- Biskupi z uznaniem przyjęli decyzję rządu o zmianie ograniczeń sanitarnych w kościołach i budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego. Podjęli także jednogłośnie decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane. Dyspensy te zostaną zniesione od 20 czerwca br., jednocześnie we wszystkich diecezjach - przekazano w liście.

Brak uczestnictwa we mszy to grzech ciężki, przypomniał abp Jędraszewski

Podczas ogłoszenia dot. zniesienia dyspens, abp Jędraszewski przypomniał, że według prawa kanonicznego, brak uczestnictwa we mszy świętej jest obciążony grzechem ciężkim.

- Wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od swego własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki - podkreślił.

Prosił również, by wszyscy duszpasterze poinformowali swoich parafian o zmianach i przypomnieli o tym, jak ważne znaczenie ma uczestnictwo w niedzielnej mszy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe