wtv.pl
granica polsko-białoruska

Jakub Kaminski / East News

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

24 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W przyszłym tygodniu rząd ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Z ustaleń RMF FM wynika, że sprawa jest niemal przesądzona, a gazeta.pl nieoficjalnie podaje, że klamka już zapadła. Wszystko wskazuje na to, że stan potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Co ze stanem wyjątkowym? Decyzja w przyszłym tygodniu

Stan wyjątkowy kończy się w piątek 1 października. Czasu na podjęcie decyzji w sprawie jego przedłużenia nie zostało zbyt wiele.

Rząd nie ukrywa, że sytuacja na granicy z Białorusią nadal jest niepokojąca. W ostatnich dniach Straż Graniczna notuje rekordowe liczby nielegalnych imigrantów. Tylko we wrześniu zarejestrowała prawie 4 tys. prób nieuprawnionego przekroczenia granicy.

Z ustaleń RMF FM wynika, że rząd będzie wnioskował o wydłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Tym samym zakończy się dopiero na początku grudnia.

straż graniczna (2)

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

CZYTAJ DALEJ

Jednak wniosek dotyczący wydłużenia stanu wyjątkowego musi poczekać, ponieważ zgodę musi wyrazić prezydent RP. Tymczasem Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. Do akceptacji rządowego stanowiska może dojść dopiero w środę w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu.

Sytuacja na granicy nadal niestabilna

Stan wyjątkowy, pierwszy od 40 lat, został wprowadzony 3 września na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek rządu. Obejmuje 183 miejscowości w woj. podlaskim i lubelskim. 

Powody? Władza przekonuje, że konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego wynika z “wojny hybrydowej”, którą prowadzi białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki. W rezultacie do pasa granicznego nie mają dostępu organizacje pozarządowe i dziennikarze, a Polacy pozyskują informację na temat sytuacji na granicy wyłącznie od władzy i służb.

Zwłoki przy granicy i białoruska propaganda

W niedzielę 19 września w trzech różnych miejscach na terach przygranicznych znaleziono zwłoki trzech osób. Sprawą zajmuje się prokuratura. Wszystko wskazuje na to, że byli to imigranci, którzy zmarli z powodu wychłodzenia.

Tego samego dnia Straż Graniczna przeprowadziła także akcję ratunkową na Podlasiu. Grupa migrantów utknęła na Bagnach w gminie Michałowo. Do szpitala trafiło siedem osób. Jedna kobieta została przetransportowana do placówki śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Była w stanie hipotermii. 

W związku z niepokojącymi doniesieniami z pasa granicznego ze specjalnym apelem wystąpiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Natychmiast do lasów, przy granicy białorusko-polskiej powinny wejść medycy i służby, inaczej zastaniemy tam masowy grób osób, które zginęły na naszych granicach - oznajmiła Marta Górczyńska z HFPC.

Tymczasem Białoruś rozpoczęła wzmocnioną akcję propagandową wymierzoną w polskich rządzących. Na okładce magazynu “Mińska Prawda” pojawiło się zdjęcie Andrzeja Dudy z kodem kreskowym, który do złudzenia przypomina wąsy Adolfa Hitlera. Artykuł dotyczący działań polskiego rządu jest zatytułowany “Oprawcy!”.

Ile pamiętasz ze szkolnych lektur? Większość twierdzi, że pytania są proste, choć 7 może sprawić Ci kłopot!

Pytanie 1 z 10

Główni bohaterowie "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza to:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >