wtv.pl
Sławoj Leszek Głódź

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

RMF FM: Komisja ds. pedofilii nie złoży zażalenia na decyzję prokuratury ws. abpa Głódzia

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Sławoj Leszek Głódź nie będzie podlegał śledztwu prokuratorskiemu. W sprawie arcybiskupa interweniowała sejmowa komisja do spraw pedofilii. Ostatecznie, jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa dotyczącego wyczerpania znamion artykułu 240 Kodeksu karnego.

Sławoj Leszek Głódź był podejrzewany o niezawiadomienie organów ścigania w sprawie nadużyć seksualnych ze strony niektórych duchownych wobec małoletnich. Prokuratura nie zamierza badać sprawy.

Sławoj Leszek Głódź wolny od śledztwa. W sprawie nie będzie zażalenia

"Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego [...] lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" - czytamy w obowiązującym przepisie Kodeksu karnego.

Z kary zwalnia jedynie bycie osobą pokrzywdzoną, obawa przed odpowiedzialnością karną lub przekonanie jakoby organ ścigania już posiadał wiedzę o zamiarze, popełnieniu lub usiłowaniu popełnienia przestępstwa.

Jak relacjonuje dziennikarz RMF FM, Kuba Kaługa Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa przez wzgląd na jedną z wymienionych przesłanek. Mowa o przekonaniu, że Sławoj Leszek Głódź wiedział, że w sprawie danego czynu zabronionego trwa już śledztwo.

Kolejne wiadomości na temat działań Ewy Krawczyk ujrzały światło dzienne

„Uwaga! TVN” pokazała kolejny materiał o rodzinie Krawczyków. Nowe taśmy

CZYTAJ DALEJ

"Komisja do spraw pedofilii nie będzie składać zażalenia na decyzję prokuratury. [...] Komisja uznała uzasadnienie prokuratury opisane w decyzji o odmowie" - relacjonował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Komisja do spraw pedofili miała uznać, iż nie ma podstaw do złożenia zażalenia na działania prokuratury. Co ciekawe, działania w sprawie Sławoja Głódzia już dawno podjęła Stolica Apostolska. Dzięki najnowszym przepisom nałożonym przez papieża Franciszka możliwe było ukaranie hierarchy.

Przepisy z 2019 roku motu proprio "Vos estis lux mundi" umożliwiają pociągnięcie do odpowiedzialności kościelnej nie tylko sprawców pedofilii, ale także przełożonych duchownych. Śledztwo kościelne, jak potwierdziła nuncjatura apostolska w Polsce, odnosiło się w właśnie do sygnalizowanych zaniechań.

Kościelne śledztwo przyniosło konkretne skutki. Już w marcu Sławoj Leszek Głódź otrzymał zakaz mieszkania na terenie archidiecezji gdańskiej, zakaz uczestniczenia w publicznych i innych religijnych przedsięwzięciach. Duchownemu nakazano także wpłatę "odpowiedniej sumy" na konto Fundacji św. Józefa.

Warto podkreślić, że Sławoj Leszek Głódź zaprzeczył, jakoby tuszował przestępstwa na tle seksualnym wobec nieletnich lub małoletnich. W oświadczeniu dla Polskiej Agencji Prasowej podkreślał, że postępowania przeciw duchownym toczyły się zgodnie z przyjętymi procedurami.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [RMF FM]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >