wtv.pl
Dziennikarz BBC przeprosił za zachowanie swoje względem księżnej Diany

James Gray / Daily Mail / Rex Features; East News

Przyznał się do oszukania księżnej Diany. Dziennikarz BBC przeprasza za wywiad sprzed 26 lat

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Od śmierci księżnej Diany minęły już 24 lata. Jej osoba wciąż jest jednak ważną postacią w życiu Brytyjczyków oraz osób zafascynowanych tamtejszą rodziną królewską. Niespodziewanie ujawniono wyniki raportu na temat słynnego wywiadu Lady D z Martinem Bashirem. Dziennikarz przeprosił za swoje zachowanie. Na jaw wyszło, że dopuścił się on oszustw. Głos w sprawie zabrali również Harry oraz książę William.

W 1995 roku do rozmowy z Martinem Bashirem zasiadła księżna Diana. Wywiad odbił się szerokim echem, a teraz potwierdzono już to, że doszedł do skutku tylko i wyłącznie ze względu na nadużycia.

Pamiętny wywiad księżnej Diany w BBC

To właśnie w rozmowie z Martinem Bashirem księżna Diana stwierdziła, że w jej małżeństwie obecne były trzy osoby. Wprost wspomniała o Camili Parker-Bowles, która obecnie jest żoną Karola.

W czasie przeprowadzania wywiadu dla BBC małżeństwo królewskiej pary było już w separacji. Poruszanym tematem była również relacja księżnej Diany z Jamesem Hewittem.

Po pewnym czasie wyszło na jaw, że jedynie podstęp miał doprowadzić do poznania się Martina Bashira oraz Lady D. Okazało się bowiem, iż brat księżnej Diany, James Spencer, zapoznał ich ze sobą tylko dlatego, że miał zostać do tego nakłoniony przez dziennikarza.

Białoruś

Alarm bombowy w samolocie Ryanair, natychmiast musiał lądować. Nagle zatrzymano białoruskiego opozycjonistę Romana Protasiewicza

CZYTAJ DALEJ

Martin Bashir miał przedstawić bratu księżnej Diany spreparowane materiały świadczące o tym, iż za jego siostrą podążać ma dwóch agentów opłacanych przez służby specjalne. To jednak nie koniec kontrowersji.

Synowie księżnej Diany krytycznie o wywiadzie z Martinem Bashirem

Po ujawnieniu dokumentów na temat okoliczności rozmowy księżnej Diany z dziennikarzem BBC głos zabrał książę William. Wskazał on, że rozmowa z Martinem Bashirem zniszczyła resztki kontaktu między jego rodzicami. Negatywne skutki rozmowy to m.in. „pogłębienie lęków, paranoi i osamotnienia jego matki”.

W kontekście żerowania mediów na matce wypowiedział się również Harry. W jego opinii zachowanie Martina Bashira „jest jaskrawym przykładem pozbawionej wszelkich zasad etycznych kultury medialnej, która doprowadziła do tragicznej śmierci Diany”.

Nie jest tajemnicą, że Harry obawiał się, że jego żona Meghan Markle podzieli ten sam los. Od początku ujawnienia związku prasa chorobliwie interesowała się jego ukochaną.

Co na temat ustaleń uważa BBC? Stacja zdecydowała się przeprosić za dawne zdarzenia. Opinię na temat raportu i swojego zachowania wyraził również sam Martin Bashir.

BBC przeprasza za wydarzenia sprzed ćwierć wieku

Sam Martin Bashir postanowił na łamach „The Sunday Times” złożyć przeprosiny, które tak naprawdę przeprosinami trudno nazwać. — Nigdy nie było moją intencją, by w jakikolwiek sposób zaszkodzić Dianie, nie sądzę zresztą, by tak rzeczywiście było — stwierdził dziennikarz BBC.

Stanowisko stacji — po ujawnieniu raportu mówiącego o celowości wprowadzania w błąd rodziny księżnej Diany i okłamywaniu swoich przełożonych na temat formy przeprowadzanego wywiadu — przekazał Tim Davie, dyrektor generalny BBC.

Przekazał on, iż obecnie trudno zaradzić na nieprawidłowości sprzed ćwierć wieku, jednak BBC chce „złożyć pełne i bezwarunkowe przeprosiny”. Dodał jednocześnie, iż pewne jest, że w przypadku wywiadu Martina Bashira z księżną Dianą zabrakło „wysokich standardów uczciwości i przejrzystości”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >

Świat

Rosyjscy żołnierze blisko polskiej granicy. Ruszają testy rakiet Iskander-M

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjna reklama w Niemczech, naigrywają się z Polaków. Internauci żądają reakcji polskiego MSZ

Czytaj więcej >