wtv.pl
W radiowej Jedynce Przemysław Czarnek zapowiedział, że uczniowie spodziewać mogą się nowego przedmiotu

Jakub Kaminski/East News

Przemysław Czarnek zapowiada poszerzenie listy przedmiotów szkolnych. Uczniowie wiedzą za mało o historii i martyrologii

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Deklaracja Przemysława Czarnka jest jasna: w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Skupi się na martyrologii i konkretnym okresie historii. Minister edukacji ma nowy plan na to, jak powinien wyglądać program w polskich szkołach.

Minister Przemysław Czarnek był gościem programu "Sygnały dnia" emitowanego na antenie radiowej Jedynki.

Prowadzący rozmowę dziennikarz zapytał o pomysł rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka na temat zwiększenia obecności "problemu martyrologii polskich dzieci". Przemysław Czarnek zareagował bardzo optymistycznie na tę propozycję.

- Mówimy od początku, że wprowadzamy nowy przedmiot z kolejnym rokiem szkolnym bądź za dwa lata w zależności, jak nam się to uda – Historia najnowsza powszechna i polska w ramach drugiej połowy XX wieku - zadeklarował minister edukacji.

Więcej najnowszej historii z naciskiem na wyjątkowość polskiego narodu

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki powątpiewa w to, czy młodzi Polacy znają najnowszą historię, dlatego chce położyć nacisk na konkretną wizję historyczną.

Czarnek stwierdził, że przychyla się do stanowiska rzecznika praw dziecka i twierdzi, że uczniowie w szkołach faktycznie powinni uczyć się więcej na temat cierpienia rodaków - w tym swoich rówieśników.

Trwają ustalenia kiedy tak naprawdę zmarł 34-letni Bartek S. z Lubina

Zeznania ratowników stoją w sprzeczności z wersją policji. Kto mówi prawdę w sprawie śmierci 34-latka z Lubina?

CZYTAJ DALEJ

- Martyrologia też jest tą rzeczą, która powinna być znana polskim dzieciom i polskiej młodzieży - stwierdził Przemysław Czarnek.

To jednak nie wszystko. Minister powątpiewa w to, co wie młodzież oraz jaki obraz historii przyjęła. Przemysław Czarnek podważa to, że wśród Polaków znajdowali się ludzie, którzy dla osobistego zysku wydawali okupantowi Żydów.

- Czy w ogóle młodzież ma świadomość tego, że w czasie II wojny światowej Niemcy urządzili obozy koncentracyjne również dla dzieci? - pytał w radiowej Jedynce Przemysław Czarnek.

Młodzież nie zna właściwej wersji historii XX wieku?

- Trzeba tę historię pokazywać, na nowo pokazywać, jak były traktowane dzieci polskie przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. I w tym sensie zgadzam się z panem rzecznikiem. Ta historia drugiej połowy XX wieku jest nieznana dzisiaj - dodał minister edukacji.

Jednocześnie minister nie widzi szansy, by natłok informacji i obrazki brutalności, śmierci rówieśników i podkreślanie martyrologii mogło być w jakikolwiek sposób dla polskich uczniów traumatyczne.

- Takie tezy podejmują te same osoby, które w pierwszych 20 latach III Rzeczpospolitej urządziły w szkołach pedagogikę wstydu i pokazywały wyłącznie złe karty historii Polaków jako szmalcowników - ocenił.

- To są środowiska, które absolutnie nie mają na myśli dobra polskich dzieci, dobra polskiej młodzieży w sensie znajomości historii - dodał Czarnek.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nie były to jedyne tematy poruszane w poniedziałkowym wydaniu "Sygnałów dnia". Przemysław Czarnek odniósł się również do problemów po nauce zdalnej, powrocie uczniów do szkół oraz tego, jakie plany ma resort względem jesieni 2021.

Ministerstwo ma jasne plany względem powrotu do szkoły

Nauka zdalna nie jest już scenariuszem, który resort edukacji bierze pod uwagę. Przemysław Czarnek wskazuje, że od 1 września w szkole mają pojawić się zarówno wszyscy uczniowie, jak i nauczyciele.

Nauka zdalna przyniosła ze sobą duże braki w wiedzy posiadanej przez uczniów. Minister zdaje sobie sprawę z tych problemów i wskazuje, że na nadchodzący rok szkolny zabezpieczone zostało ponad 180 mln złotych do opłacenia zajęć dodatkowych mających wyrównać poziom wiedzy po nauce z domu.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczne testy egzaminacyjne - w tym matura - były prostsze niż w latach poprzednich. Zdecydowano się na to z racji pandemii wymuszającej zamknięcie szkół i sygnalizowanie słabsze przyswajanie wiedzy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: polskieradio.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >