wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Maturę chce zdawać coraz więcej osób. Zainteresowanie wśród urodzonych w latach 70.

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Matura ma być w tym roku znacznie łatwiejsza niż dotychczas. Z tego powodu, na zdawanie egzaminu dojrzałości decyduje się coraz więcej Polaków, również tych, którzy już dawno mają za sobą edukację w liceum, czy technikum. Wpływ na tę

  • Coraz więcej chętnych wysyła zgłoszenie do zdawania w tym roku egzaminu maturalnego

  • Powodem ma być znaczne ograniczenie zagadnień obowiązujących na maturze

  • Ułatwienie egzaminu ma być pomocą dla uczniów, którzy w tym roku są zmuszeni do nauki zdalnej

Nauczyciele wyrażają obawy związane z mniejszym zakresem zagadnień obowiązujących na tegorocznej maturze. 

Zaliczona matura na 5

"Twoje miejsce na Ziemi tłumaczy zaliczona matura na 5" śpiewał Janusz Panasewicz w kultowej piosence "Mniej niż zero" grupy Lady Pank. Jeśli wierzyć doniesieniom Dziennika Gazety Prawnej, takie "miejsce na Ziemi" przypadnie w tym roku znacznie większej ilości osób podchodzących do egzaminu.

Wynikać ma to z faktu, że z powodu nauki zdalnej, jaką odbywają uczniowie z powodu pandemii koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wprowadzić szereg zmian dotyczących tegorocznego egzaminu dojrzałości. Ma on np. nie obejmować niektórych zagadnień, które z powodu warunków trybu nauczania, musiały zostać ograniczone lub pominięte w nauce uczniów. 

Dotyczyć ma to przede wszystkim matury z matematyki, która gdy tylko powróciła w 2010 r. jako przedmiot obowiązkowy, budziła wśród uczniów ogromne emocje. W tym roku zdający ją maturzyści nie będą musieli jednak być do niej tak dobrze przygotowani jak poprzednie roczniki. 

Jak donosi Portalnews.pl, zakres poziomu podstawowego w znacznie mniejszym stopniu obejmować będzie tematykę funkcji, graniastosłupów, ostrosłupów, czy brył obrotowych. Na uwagę zasługuje również fakt, że w tym roku część ustna egzaminu dojrzałości nie będzie obowiązkowa

Więcej chętnych 

Obniżony poziom matury zachęcił do podchodzenia do niej wielu uczniów, również tych, którzy już dawno zakończyli edukację w liceum, czy technikum. 

- Mamy wysyp zgłoszeń, nawet od osób urodzonych w latach 70. - poinformowała "Dziennik Gazetę Prawną" kierowniczka wydziału matur w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. 

Jak zapowiadał niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski, powrót do nauki stacjonarnej w przypadku uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz maturzystów właśnie, miałby nastąpić jeszcze w marcu. Na pewno nie będzie to jednak możliwe na początku miesiąca. 

Powrót do szkół miałby umożliwić uczniom lepsze przygotowanie do egzaminów, które bezpośrednio zadecydować mogą o ich przyszłości. 

Reprezentanci Ogólnopolskiego Forum Oświatowego Nauczycieli i Dyrektorów, na których powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna", aż w 58 % orzekli, że tegoroczni maturzyści są znacznie gorzej przygotowani do egzaminu niż uczniowie w latach poprzednich. 

Źródło: polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

-

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >