Opublikowano nowe wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Należy (je - przypd. red.) traktować jako zbiór zaleceń, porad i sugestii - czytamy w oficjalnym komunikacie. Resort Przemysława Czarnka rekomenduje, by studenci uczestniczyli w zajęciach w trybie stacjonarnym. - Dziś jesteśmy bogatsi o różnorodne doświadczenia związane z koniecznością dostosowania organizacji dydaktyki i działalności naukowej do zmienionej rzeczywistości - napisał w inauguracyjnym liście szef MEiN.
W piątek 1 października oficjalnie rozpoczął się rok akademicki 2021/2022. Studenci wracają na uczelnie i większość zajęć odbywać będzie się w trybie stacjonarnym. Takie zalecenia przekazał MEiN.
Minister Czarnek uświetnił uroczystość inaugurującą rok akademicki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Przed nami kolejny rok, w którym – jak wszystko na to wskazuje – będziemy nadal mierzyli się z pandemią COVID-19 - napisał w liście minister edukacji.
Nowy rok akademicki i nowe rekomendacje MEiN
Liczba nowych zakażeń koronawirusem rośnie. Tylko w piątek 1 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1362 nowych przypadkach. Najwięcej pozytywnych wyników potwierdzono w województwie lubelskim (274).
Obostrzenia nie wpływają na codzienność tak mocno, jak jeszcze rok temu. Widać to szczególnie w kwestii podejścia do nauki. Miesiąc temu do szkół wrócili już uczniowie. Od piątku również uczniowie ponownie rozpoczynają zajęcia.
Zaginiona taśma hakiem na Morawieckiego? Rzeczniczka rządu zaprzecza
CZYTAJ DALEJMEiN wydało specjalne zalecenia w związku z rozpoczęciem roku akademickiego 2021/2022. - Zalecenia i wskazówki powinny stanowić punkt wyjścia do przeglądu i ewentualnej aktualizacji wewnętrznych procedur każdego podmiotu - podkreślił resort w oficjalnym komunikacie.
Największą zmianą jest rezygnacja z nauczania zdalnego. Ministerstwo Przemysława Czarna zaleca, by zajęcia odbywały się w trybie stacjonarnym.
"Rekomendujemy realizowanie zajęć prowadzonych z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia z zachowaniem takich środków bezpieczeństwa, jakie są możliwe do zastosowania ze względu na uwarunkowania techniczne, organizacyjne i infrastrukturalne danej uczelni, tak aby zachować możliwość realizacji programu studiów oraz osiąganie zakładanych efektów uczenia się".
Decydujący głos ma rektor
Na wstępie zaleceń podkreślono, że nie są one obligatoryjne. - Decyzje formalne odnośnie funkcjonowania uczelni lub innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki podejmuje rektor albo dyrektor podmiotu - wskazał MEiN w dalszej części komunikatu.
Rektorzy w szczególności decydować będą o sposobie realizacji zajęć oraz ich prowadzeniu, organizacji wszelkich spotkań społeczności akademickiej, organizowania wydarzeń oraz opracowywania planów działania w sytuacji awaryjnej.
"Apelujemy o szczególną rozwagę w znoszeniu dotychczasowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, albowiem ich przestrzeganie odegrało nieocenioną rolę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, a jego skuteczne powstrzymanie warunkuje powrót do w pełni bezpiecznego i nieskrępowanego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Studenci nie zostają bez głosu
W specjalnych wytycznych na temat organizacji rozpoczynającego się 1 października roku akademickiego uwzględniono stronę studencką.
MEiN rekomenduje, by władze poszczególnych uczelni pozostawały w bliskiej współpracy z samorządami studentów oraz doktorantów. - Zaangażowanie przedstawicieli samorządów w bieżące działania oraz umożliwienie wpływu na podejmowane decyzje, stanowić może nieocenione wsparcie dla władz oraz przyczyni się do lepszej komunikacji wprowadzanych rozwiązań - podkreśliło ministerstwo.
Dodatkowo przy okazji publikacji specjalnych wytycznych zdecydowano się na dołączenie prośby o przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi przez wszystkich członków społeczności akademickiej, którzy nie mają ku temu przeciwwskazań.
Te daty powinien znać każdy Polak. 10 punktów zdobywają tylko nieliczni
Pytanie 1 z 10
Co miało miejsce w 966 roku?
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Bochnia. Do parafii trafił ksiądz skazany za molestowanie 12-latki
Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką
Źródło: wtv.pl
Zdjęcie główne: Andrzej Iwanczuk/REPORTER