wtv.pl > Polska > Lekarze bez zgody na wjazd do strefy stanu wyjątkowego. Prymas Polski apeluje: "Nie pozwólmy, by nasi bliźni cierpieli”
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:12

Lekarze bez zgody na wjazd do strefy stanu wyjątkowego. Prymas Polski apeluje: "Nie pozwólmy, by nasi bliźni cierpieli”

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Prymas Polski abp Wojciech Polak skierował list do medyków, którzy zabiegali o wstęp do strefy stanu wyjątkowego. Hierarcha przypomniał, że każdy człowiek ma prawo do uzyskania niezbędnej pomocy medycznej. Zaapelował o “wspólne działania”, aby “nasi bliźni” nie cierpieli.

Medycy chcieli pomóc uchodźcom. MSWiA odmawia wjazdu, prymas Polski reaguje

Grupa 21 lekarzy w ramach inicjatywy “Medycy na granicy” skierowała wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o zezwolenie na wjazd do strefy stanu wyjątkowego. Dzięki temu mogliby świadczyć niezbędną pomoc medyczną potrzebującym migrantom.

Przez kilka dni pismo pozostawało bez odpowiedzi. W związku z tym medycy wystosowali apel o pomoc do prymasa Polski Wojciecha Polaka.

W międzyczasie MSWiA zareagowało na wniosek. Dyrektor Mariusz Boguszewski odmówił lekarzom wjazdu, ponieważ - jak uzasadniał - Straż Graniczna “udziela stosownej pomocy wszystkim osobom, które przekroczyły granicę z Polską i zostały odnalezione”.

Prymas: nie pozwólmy, by nasi bliźni cierpieli i umierali u naszych granic

W ciągu ostatnich kilku dni sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna. W czasie, gdy medycy oczekiwali na decyzję MSWiA przy granicy zmarło kilka osób, w tym 16-letni uchodźca.

Prymas Polski odpowiedział na apel medyków i odniósł się do tych niepokojących doniesień. “Jestem głęboko poruszony śmiercią kilkorga z nich. Niestety, nie doczekali się niczyjej pomocy”, czytamy w odpowiedzi Wojciecha Polaka, którą cytuje “Gazeta Wyborcza”.

W opinii prymasa śmierć imigrantów powinna “skłonić do refleksji nad wiernością Ewangelii”. Hierarcha kościelny zaapelował o podjęcie konkretnych działań, aby zapobiec kolejnym tragediom.

Wojciech Polak zwrócił uwagę w piśmie do medyków, że uchodźcy są “brutalnie wykorzystywani w walce politycznej”, a przecież “siostrami i braćmi”. W związku z tym uważa, że niezbędna jest współpraca, aby “nasi bliźni nie cierpieli i umierali u naszych granic”.

W oświadczeniu pojawił się także apel do rządzących. “Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której chory i cierpiący byłby tego pozbawiony. Proszę, aby żadna ze stron o tym nie zapominała”, czytamy w liście prymasa.

Na koniec Wojciech Polak powtórzył apel, który polscy biskupi wysłali do przedstawicieli państwa i samorządów 25 sierpnia, “aby wspólnie wypracować właściwe mechanizmy pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła”.

Medycy z apelem o mediację

Odpowiedź prymasa skomentował Jakub Sieczko, lekarz anestezjolog i koordynator grupy "Medycy na granicy". W imieniu lekarzy wyraził wdzięczność za głos poparcia i zapowiedział kolejne działania.

Lekarze zamierzają wystosować oficjalną prośbę do prymasa, aby podjął się mediacji między nimi a stroną rządową. - Chcemy użyć naszej wiedzy i kompetencji, by zapobiec kolejnym tragediom, i prosimy o pozwolenie, by móc to zrobić - zaznaczył.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane