wtv.pl > Polska > MZ: ponad 1300 nowych przypadków koronawirusa. Najgorsza sytuacja w jednym województwie
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:12

MZ: ponad 1300 nowych przypadków koronawirusa. Najgorsza sytuacja w jednym województwie

pilne 1
Microgen Images / Science Photo Library / EAST NEWS

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące pandemii. W ciągu ostatniej doby odnotowano 1362 nowych zakażeń koronawirusem. Takich danych resort nie raportował od maja 2021 r. Minister zdrowia ostrzega, że czwarta fala pandemii dopiero się rozpędza i przewiduje, że w szczycie możemy osiągnąć poziom aż 40 tys. przypadków dziennie.

Czwarta fala przybiera na sile. Kolejna bariera przekroczona

Ministerstwo zdrowia odnotowało 1362 nowych infekcji koronawirusem w ciągu minionej doby. Najwięcej przypadków pojawiło się w woj. lubelskim (274). Barierę dwustu przypadków przekroczyło również Mazowsze (230).

Walkę z COVID-19 przegrało 16 osób. 10 z nich miało choroby współistniejące. W szpitalu przebywa obecnie 1 687 pacjentów zakażonych koronawirusem, a 172 osób korzysta z pomocy respiratorów.

Piątkowe dane wskazują, że przekroczyliśmy kolejną ważną barierę zakażeń. 29 września nowych przypadków było 1234, a 30 września - 1208.

Ostatni raz tak niepokojące dane resort podawał pod koniec maja 2021 r. Jednak minister zdrowia ostrzega, że najgorsze dopiero przed nami.

Niedzielski: lubelskie odstaje. Do akcji wkroczą służby

W Lublinie została zorganizowana konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. To właśnie w tym regionie sytuacja epidemiczna jest bowiem najbardziej niepokojąca.

- Sytuacja w woj. lubelskim wyraźnie się pogarsza, odstaje na tle kraju - zarówno na poziomie liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców, jak i skuteczności odsetka pozytywnych testów, które są tutaj wykonywane - oznajmił szef resortu. W czym tkwi problem? Zdaniem resortu przyczyną przyrostu zakażeń w woj. lubelskim jest stosunkowo niski poziom wyszczepienia mieszkańców.

Dlatego też minister zdrowia zaapelował o rozwagę. - Pogorszenie stanu zdrowia może postępować szybciej niż przy poprzednich falach - ostrzegał. Niedzielski przyznał, że jest w stałym kontakcie z wojewodą lubelskim. W najbliższych dniach ma zostać zwiększona liczba służb, które sprawdzają przestrzeganie obostrzeń.

Co z obostrzeniami? - Patrzymy w skali ogólnokrajowej. Ona nie uzasadnia żadnych ruchów - oznajmił minister zdrowia. Z prognoz resortu wynika, że pod koniec października będzie ok. 5 tys. zachorowań i maksymalnie 4,5 tys. hospitalizacji. - Jeśli będziemy widzieli sygnały że sytuacja jest krytyczna, to na poziomie powiatowym możemy rozważać działania egzekucyjne np. zwiększoną liczba patroli. Na razie na tym się zatrzymujemy - podsumował Niedzielski.

Szczyt w listopadzie, nawet 40 tys. infekcji dziennie

Jeszcze przed ujawnieniem najnowszych danych dotyczących pandemii Niedzielski udzielił wywiadu dla “Polska Times”. Minister zdrowia przyznał, że czwarta fala jest w fazie rozpędzania się.

Prognozy resortu zakładają, że szczyt czwartego uderzenia koronawirusa ma nastąpić w listopadzie, choć możliwe jest przesunięcie na grudzień. - Równie dobrze może być 10 tys., jak i nawet 40 tys. zakażeń - oznajmił minister. Wszystko zależy od kilku parametrów m.in. liczby osób zaszczepionych czy przestrzegania dyscypliny maseczkowej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: