wtv.pl > Polska > Przebrana zakonnica z Częstochowy zarobiła krocie na YouTube. Sprawa budzi wiele kontrowersji
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:46

Przebrana zakonnica z Częstochowy zarobiła krocie na YouTube. Sprawa budzi wiele kontrowersji

Archidiecezja Częstochowska już jakiś czas temu odcinała się od przebranej zakonnicy z Częstochowy
screen YouTube.com/S. Bruna od Maryi

W sieci działa wiele osób, których działalność jest mocno kontrowersyjna i przebrana zakonnica z Częstochowy jest jedną z nich. O kim mowa? O siostrze Brunie od Maryi, która prowadzi swój kanał na YouTube. Już jakiś czas temu fakt, że nie jest ona związana z Kościołem ślubami, informowała Archidiecezja Częstochowska. Nie przeszkadza to jednak, by zbierała środki pieniężne oraz wydawała książki.

Fenomen przebranej zakonnicy z Częstochowy nie jest odosobnionym na tym polu przypadkiem. Do tego samego grona zaliczyć można suspendowanego z Kościoła Michała Woźnickiego toczącego spór z dawnym zakonem oraz byłego księdza Pawła Natanka.

W przypadku przebranej zakonnicy z Częstochowy sytuacja jest o tyle problematyczna, że wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że siostra Bruna oraz jej matka siostra Klara, czyli „siostry pustelnice” nie są związane z Kościołem w sposób formalny. Okazuje się, że mimo wszystko na konto ich fundacji wpływają pieniądze, a ludzie przesyłają im intencje modlitewne.

Kim jest przebrana zakonnica z Częstochowy?

Nie jest trudne znalezienie przebranej zakonnicy z Częstochowy w serwisie YouTube. Kanał siostry Bruny na tej platformie subskrybuje ponad 15 tys. osób, a jej filmy notują kilkutysięczne liczby dotyczące wyświetleń.

Przykładowe tytuły zamieszczonych na kanale filmów noszą tytuły m.in. „Łaska Boża: konkret czy abstrakcja?”, czy „Seminaria duchowne. Pytanie o przyszłość polskich kapłanów”. Siostra Bruna to przebrana zakonnica z Częstochowy. W czasie, gdy jej popularność rosła Archidiecezja Częstochowska zdecydowała się na wydanie oficjalnego komunikatu w jej sprawie.

Archidiecezja Częstochowska wskazuje, że siostra Bruna nie złożyła ślubów. Na filmach przebrana zakonnica z Częstochowy występuje w ubraniu przypominającym habit. Kupienie takiego stroju nie jest jednak w dzisiejszych czasach niczym trudnym.

Pustelnia to jedynie określenie

Prowadzące w sieci działalność „siostry pustelnice” wskazują, że mieszkają w „Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej” w Częstochowie. Sposób ich życia ma być skromny. Według Wirtualnej Polski pustelnia to nic innego, jak prywatny dom, skąd prowadzone są transmisje oraz nakręcane kolejne filmy.

Okazuje się jednak, że chociaż styl życia ma być skromny, to skromne nie są już wpływy, jakie wpływają na konto fundacji prowadzonej przez przebraną zakonnicę z Częstochowy. Tylko w 2020 r. datki przekazane przez widzów siostry Bruny od Maryi wynosiły aż 121 tys. złotych.

Archidiecezja Częstochowska zdemaskowała „siostrę” Brunę

W oficjalnym komunikacie Archidiecezja Częstochowska wprost zdemaskowała rzekome siostry. Podkreślono, że osoby te nie składały ślubów zakonnych i nie można wiązać ich wypowiedzi ze stanowiskiem Kościoła.

- Archidiecezja Częstochowska nie bierze odpowiedzialności za działalność obu kobiet, za publikowane treści odcina się od funkcjonowania tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie - przekazywał ks. Mariusz Bakalarz, pełniący funkcję rzecznika prasowego.

Samo stanowisko pojawiło się po tym, jak coraz większa liczba osób była ciekawa rzeczywistych informacji na temat statusu sióstr w Kościele. Przebrana zakonnica z Częstochowy postanowiła w jednym z filmów opowiedzieć nieco o swojej przeszłości.

Przekazała wtedy, iż wcześniej zawodowo odnajdowała się w korporacji. Poleciła jednak, by wszyscy poddali się refleksji, czy wyczekiwanie z wytęsknieniem weekendu to droga, na jakiej chcą znajdować się w życiu.

Zdjęcie wyróżniajaće to screen z filmu „Internetowi nauczyciele wiary. Cz. 1. Czym jest nauczanie w Kościele?”. Całość materiału znaleźć można pod adresem YouTube.com/S. Bruna od Maryi

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: YouTube.com @S. Bruna od Maryi / Wirtualna Polska

Powiązane