wtv.pl > Polityka > Prezydent z żoną złożyli życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki oraz Dnia Położnej
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:46

Prezydent z żoną złożyli życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki oraz Dnia Położnej

Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda nie zapomniał o Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki oraz Dniu Położnej. Wraz z Agatą Dudą przygotowali specjalny list dla ważnej grupy zawodowej. Co ciekawe, to nie para prezydencka odczytywała dokument. Obowiązek ten przejęła szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Andrzej Duda zorganizował wirtualne spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki oraz Dnia Położnej. Kryzys sanitarno-epidemiczny uniemożliwił przeprowadzenie przedsięwzięcia w trybie stacjonarnym.

"Chcemy dzisiaj z całego serca podziękować szczególnie za służbę pełnioną [...], kiedy przyszło się mierzyć z nieznanymi wcześniej wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa" - deklarowała w imieniu Andrzeja Dudy i Agaty Dudy ministra Grażyna Ignaczak-Bandych.

Andrzej Duda wraz z Agatą Dudą ze specjalnym listem do pielęgniarek i położnych

Para prezydencka podkreśliła niesamowitą wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, jakie wyróżnia grupę zawodową. Podkreślono ogromną wagę empatii i "zwykłej, ludzkiej dobroci", jaka musi cechować pielęgniarki i położne. Nie zapomniano o ich pierwszoplanowej roli nie tylko w walce z pandemią, ale również w zmaganiach ze wszystkimi chorobami. "Położne towarzyszą pacjentkom w najważniejszych, przełomowych chwilach życia" - wskazuje Duda. "wspierając je w okresie ciąży, porodu i połogu oraz opiekując się matkami i ich nowo narodzonymi dziećmi" - dodaje

Zwrócono uwagę na zagrożenie, na jakie godzą się pielęgniarki pracujące na oddziałach covidowych. "Pań postawa budzi nasz głęboki szacunek i w pełni zasługuje na wdzięczność milionów rodaków" - odczytywała szefowa Kancelarii Prezydenta.

"Życzymy wszystkim Paniom zdrowia i wszelkiej pomyślności w dalszym pełnieniu tej wyjątkowej misji dla dobra innych ludzi, a także w życiu osobistym i rodzinnym" - zakończyła para prezydencka.

Przygotowany list był złożony z trzech, niedługich akapitów. Treść dokumentu udostępniono za pośrednictwem oficjalnej strony prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziś odbył się protest pielęgniarek w Warszawie. Czy Andrzej Duda zrealizuje ich postulaty?

Opublikowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych Wtorek, 11 maja 2021

Dzisiejszą manifestację zainicjował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Celem akcji było zwrócenie uwagi na trudną sytuację grupy zawodowej, która nie należała do najlepszych także przed pandemią. Od lat pielęgniarki i położne domagają się zwiększenia płac oraz podjęcia przez rząd działań, prowadzących do zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Niestety nie mamy jako grupa zawodowa powodów do świętowania. Od...

Opublikowany przez Joannę Wichą Środa, 12 maja 2021
Za pośrednictwem wtv.pl jeszcze w grudniu ubiegłego roku publikowaliśmy rozmowę z Joanną Wichą - pielęgniarką z 30-letnim stażem, przedstawiając ciężką sytuację zawodową grupy społecznej. Artykuł o tytule "Rząd nie powie, jak oszukał pielęgniarki. »Sytuacja niebezpieczna dla pracownika i pacjenta«, dramatyczna relacja z pracy w szpitalu" znajdziecie <<TUTAJ>>.

Jeszcze wcześniej przedstawiliśmy historię pielęgniarek, walczących z kryzysem epidemicznym na tak zwanej pierwszej linii frontu. Tekst "»Pielęgniarka jest mięsem armatnim. Jak umrze, to umrze«. Ujawniamy, co naprawdę dzieje się na oddziałach covidowych" znajdziecie <<TUTAJ>>.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane