wtv.pl > Polityka > PSL zagłosuje razem z PiS, by uchylić immunitet Banasia? Taki scenariusz jest możliwy
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:57

PSL zagłosuje razem z PiS, by uchylić immunitet Banasia? Taki scenariusz jest możliwy

Kaczyński
Jakub Kaminski/East News

Czy PSL stanie ramię w ramię z PiS ws. immunitetu Mariana Banasia? Zakulisowo mówi się o tym, że partie porozumiały się w tej sprawie. Czy umowa dot. Wiącka i szefa IPN przełoży się również na inne sfery polityczne?

Niektórzy komentatorzy nie mieli żadnych wątpliwości i obawiają się, że to kolejna część umowy, jak w przypadku Wiącka i szefa IPN.

PSL zagłosuje razem z PiS ws. Mariana Banasia? Pojawiły się takie przypuszczenia

Najbardziej kontrowersyjna w tej sprawie wydaje się być wypowiedź posła PSL, Marka Sawickiego, który w krytycznych słowach mówił o szefie NIK.

- Jeśli prawdą jest to, co wiedzieliśmy przed 2019 roku o jego oświadczeniach majątkowych i kwestiach związanych z prowadzonymi przez niego interesami, i jeśli dorzucimy do tego to, czego dowiadujemy się dziś, to jest jego kontakty z ludźmi, którzy informowali go o stanie postępowań jego i jego rodziny, to trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie powinien być prezesem NIK - mówił Sawicki w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W rozmowie z Onetem podkreślał przede wszystkim, że o ile podtrzymuje swoje słowa dot. Banasia, to jest to jego prywatna opinia.

Stanowisko PSL wybrzmiało oficjalnie w wypowiedzi Urszuli Pasławskiej, wiceszefowej ludowców.

- Nie będziemy za uchyleniem immunitetu panu Marianowi Banasiowi, bo nie chcemy się ubabrać w brudnej pisowskiej wojnie - pisała.

Posłowie PSL zaprzeczają, że istnieje większy układ za umową dot. RPO i IPN

Pojawiły się głosy, że PSL miałoby ewentualny interes w zagłosowaniu również za uchyleniem immunitetu szefowi NIK w ramach wcześniejszej umowy dot. głosowań dot. RPO i szefa IPN. Wówczas partia poszła na współpracę z PiS, oferując wymianę - nasz RPO, wasz szef IPN.

Niektórzy politycy opozycji sądzą, że na tym się nie skończyło i w pakiecie pojawiła się również kwestia szefa NIK. Tak twierdzą rozmówcy Kamila Dziubki z Onetu.

Posłowie PSL zaprzeczyli jednak, by taka "transakcja" się odbyła.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wp.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Powiązane