wtv.pl > Polityka > Jarosław Gowin straci pozycję w rządzie? "Wartości są wyżej niż stanowiska"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:17

Jarosław Gowin straci pozycję w rządzie? "Wartości są wyżej niż stanowiska"

jarosław gowin - koalicja
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Porozumienie Jarosława Gowina w otwarty sposób sprzeciwiło się częściom rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie. Wyłamanie się z linii koalicji może kosztować wicepremiera pozycję w rządzie. Opcji, według której lider koalicjanta PiS ponownie "politycznie umrze za podatki", nie wyklucza wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Polski Ład, promowany przez polityków PiS, którzy od kilku tygodni objeżdżają kraj, promując program, może utknąć w procesie legislacyjnym, jako że projektowi w jego obecnym kształcie oficjalnie sprzeciwiło się Porozumienie.

Lider partii, Jarosław Gowin, przyznał, że część rozwiązań doprowadziłaby do wzrostu podatków dla milionów Polaków.

W efekcie koalicjant Prawa i Sprawiedliwości ostatecznie nie wyraził zgody na proponowane przez partię Jarosława Kaczyńskiego zmiany w systemie składkowo-podatkowym.

Jarosław Gowin straci funkcję w rządzie?

Do sprawy odniósł się goszczący w programie "Newsroom WP" wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. Polityk zapewnił, że formacja "nie podważa zasadności Polskiego Ładu".

Dodał jednak, że w programie istnieją szczegóły, które wymagają dopracowania. – Walczymy z pandemią i nie możemy sięgać głębiej do kieszeni Polaków – zaznaczył i wskazał, że choć należy zmniejszyć obciążenia podatkowe dla słabiej zarabiających obywateli, w obecnej sytuacji rząd nie powinien zwiększać ich żadnej grupie, by osiągnąć ten cel.

Pytany, czy Jarosław Gowin jest gotów poświęcić funkcję ministra rozwoju pracy i technologii, Strzeżek zaznaczył, że polityk w przeszłości podał się już do dymisji w imię swoich wartości. – To jest dowód na to, że my do stołków przyspawani nie jesteśmy – podkreślił, po czym dodał, że w Porozumieniu nie ma już tych, którzy reprezentowali przeciwny światopogląd.

Wartości ponad stanowiskami?

Gość Wirtualnej Polski wskazał, że jest przekonany, iż Jarosław Gowin, jeśli tylko będzie trzeba, ponownie udowodni, że "wartości są dla niego ważniejsze niż stanowiska". Komentując realność podobnego rozwiązania, wicerzecznik Porozumienia wtrącił jednak, że bez swego koalicjanta PiS straci większość w Sejmie, przez co jego zdaniem partia rządząca nie zdecyduje się na tak poważny krok.

W podobnym tonie przed kilkoma dniami wypowiadał się sam Jarosław Gowin. – Mam nadzieję, że dojdziemy do kompromisu – mówił, odnosząc się do swych obiekcji w sprawie założeń Polskiego Ładu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WP, wtv.pl