wtv.pl

Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega. Wczoraj utonęło 6 osób

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed nierozważnymi kąpielami w czasie upałów. Poinformowało, że w jedynie w sobotę utonęło 6 osób. Jak co roku, RCB przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznej kąpieli - bez alkoholu i ostrożnie.

Od długiego weekendu czerwcowego informowano o wielu przypadkach utonięć związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem plażowiczów.

RCB ostrzega przez nierozsądnymi zachowaniami nad wodą. Konsekwencje mogą być tragiczne

RCB na swoim profilu na Twitterze ostrzegło przed nierozsądnymi zachowaniami nad wodą. Poinformowali, że tylko w sobotę w kąpieliskach utonęło 6 osób.

Zasady są bardzo proste i należy o nich kategorycznie pamiętać dla bezpieczeństwa swojego i bliskich.

Podczas wypoczynku należy przede wszystkim korzystać z kąpielisk, na których przebywa ratownik i stosować się do jego poleceń, jeśli nakazuje np. wyjście z wody.

Drugą kwestią jest alkohol i środki odurzające - ze względu na brak kontroli nad ciałem, jaki jest wywołany ich spożywaniem, wizyta w wodzie może skończyć się tragicznie. W momencie, w którym bez zażycia bylibyśmy w stanie szybko zareagować, nasze reakcje są opóźnione lub zablokowane.

Kolna sprawa dotyczy różnicy temperatur - ze względu na upały, temperatura na powietrzu i w wodzie jest bardzo różna od siebie. W związku z tym ciało może doznać wstrząsu termicznego, co również może skończyć się śmiercią. Lepiej nie wskakiwać do wody od razu po przybyciu na kąpielisko, a przynajmniej przez jakiś czas popluskać się w niej dla własnego bezpieczeństwa.

Pamiętać o oznaczonych miejscach i środkach ratunkowych

Pamiętać należy również o tym, by skakać i pływać jedynie w oznaczonych miejscach - po pierwsze, by być pod opieką ratownika, a po drugie, by nie zrobić sobie krzywdy, skacząc na główkę do zbyt płytkiej wody.

Szczególnie nad morzem, ale również nad jeziorem należy uważać podczas pływania na materacu. Zaśnięcie na nim może spowodować, że znajdziemy się zbyt daleko od brzegu i bardzo trudno będzie nam wrócić.

Do wody nie należy również wchodzić świeżo po posiłku. Zjedzony obfity posiłek zmniejsza sprawność ruchową i koncentrację, a także naraża nas na większe ryzyko doznania skurczu mięśni.

W razie pływania kajakiem lub łódką, warto pamiętać o założeniu kapoku, by w razie nieoczekiwanego kontaktu z głębszą wodą, móc bez problemu wypłynąć na powierzchnię.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Tagi:

Podobne artykuły

Pogoda

IMGW wydał prognozę długoterminową. Nadchodzą ciepłe dni
Czytaj więcej >

Pogoda

IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju
Czytaj więcej >

Pogoda

Burze w powiecie sieradzkim. Powaliło drzewa, zerwało dach
Czytaj więcej >

Pogoda

Nad Polskę nadciąga niebezpieczna pogoda. IMGW ostrzega przed burzami i gradem
Czytaj więcej >

Pogoda

Nadciąga fala groźnych upałów. Temperatury sięgną 35 stopni
Czytaj więcej >

Pogoda

Kraków. Ostrzeżenia pogodowe, służby w stanie gotowości
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]