wtv.pl > Polska > Pożar transformatora w Słubicach. Zapłonął po tym, jak uderzył w niego piorun
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:18

Pożar transformatora w Słubicach. Zapłonął po tym, jak uderzył w niego piorun

Po uderzeniu pioruna w Słubicach doszło do pożaru transformatora
OSP Słubice

Niebezpieczna akcja strażaków w Słubicach (woj. mazowieckie). W nocy doszło do pożaru transformatora. Powodem jego zapłonu była burza. Akcja była wyjątkowo trudna i strażacy musieli przede wszystkim brać pod uwagę, że gaszą urządzenie podłączone do prądu.

Noc z niedzieli na poniedziałek ponownie była dla strażaków w niemal całej Polsce wyjątkowo pracowita. W Słubicach doszło do niebezpiecznego pożaru transformatora.

Urządzenie stanęło w ogniu w czasie jednej z burz przetaczającej się przez kraj. W transformator uderzył piorun.

Słubice: doszło do pożaru transformatora

W sieci pojawiło się nagranie z akcji gaśniczej OSP Słubice, które brało udział w gaszeniu pożaru transformatora przy ulicy Płockiej. Dym z płonącego urządzenia było widać z oddali.

>

Źródło: OSP Słubice

Zgłoszenie o płomieniach dotarło do Stanowiska Kierowania nad ranem. Po dotraciu na miejsce strażacy musieli przede wszystkim potwierdzić, że ich bezpieczeństwu nie zagraża prąd.

Potwierdzono to w pierwszej kolejności. - W pierwszym rzucie do zduszenia płomieni użyty został agregat proszkowy oraz gaśnice proszkowe. Następnie użyta została jedna linia gaśnicza w natarciu, zasilana środkiem pianotwórczym - przekazali druhowie w relacji ze zdarzenia.

Należy podkreślić, że akcja była o tyle wymagająca, iż konieczne było zachowanie szczególnej ostrożności. Dodatkowo w procesie gaszenia pożaru nie mogła zostać wykorzystana woda. Nawet w przypadku wykluczenia obecności prądu nie można było ryzykować zdrowiem, a nawet życiem strażaków.

W sieci pojawił się film dokumentujący całą akcję

Działania druhów z OSP Słubice rozpoczęły się, gdy niebo było jeszcze spowite nocną ciemnością. Koniec działań przypadł jednak na moment, gdy na horyzoncie pojawiło się już słońce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Powodem pojawienia się ognia była burza, a właściwie piorun, który uderzył w transformator i wywołał zapłon. Do akcji poza OSP Słubice dołączyła jeszcze Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr w Płocku.

Jeden ze strażaków dzięki kamerze zamontowanej przy hełmie nagrał akcję gaszenia transformatora w Słubicach. Widać na nim moment dojazdu druhów oraz widoczny na niebie ciemny dym, a później buchający ogień.

Teraz straty oceni pogotowie energetyczne

Nad ranem praca strażaków dobiegła końca. Transformator został ugaszony. Nie znaczy to jednak, że sprawa się w tym momencie kończy.

>

Źródło: OSP Słubice

Na miejscu pojawiło się pogotowie energetyczne. Specjaliści będą teraz oceniać straty i badać stan urządzenia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: OSP Słubice

Powiązane