wtv.pl > Tylko u nas > Powrót do szkół. Tuż przed wrześniem brakuje tysięcy nauczycieli
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:03

Powrót do szkół. Tuż przed wrześniem brakuje tysięcy nauczycieli

Powrót do szkół
wtv.pl

Powrót do szkół będzie wiązał się nie tylko z licznymi wytycznymi. Kuratoria pilnie poszukują nauczycieli i opiekunów do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wyliczyliśmy aż 14 095 wakatów w całym kraju.

Jeszcze w czerwcu rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego, Magdalena Kaszulanis i Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, Iga Kazimierczyk ostrzegały przed poważnymi brakami kadrowymi w systemie oświaty.

Powrót do szkół. Brakuje tysięcy nauczycieli

Jednym z impulsów do fali zwolnień mają być nie tylko niskie zarobki, ale także ustawa "Lex Czarnek", wprowadzająca prymat kuratora oświaty nad dyrektorem danej szkoły.

- Już po pandemii na forach nauczycielskich pedagodzy nie byli chętni do powrotu do pracy. Niektórzy brali urlopy na podratowanie zdrowia, jednak nie każdy z nich wrócił - deklarowała w czerwcu dla naszej redakcji Kazimierczyk.

20 sierpnia dokładnie przenalizowaliśmy liczbę wakatów na stanowiska nauczycieli i opiekunów w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych. Wyliczyliśmy, że w całej Polsce brakuje aż 14 095 pedagogów.

Najgorsza sytuacja ma miejsce na terenie Mazowsza, gdzie brakuje aż 3090 pracowników oświaty. Drugie, niechlubne miejsce na podium zajmuje Małopolska z 1774 wakatami. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo śląskie z wynikiem 1527 wolnych miejsc pracy.

Poniżej przedstawimy listę braków kadrowych w pozostałych województwach:

 • Dolnośląskie - 1228

 • Wielkopolskie - 925

 • Pomorskie - 822

 • Łódzkie - 738

 • Lubuskie - 551

 • Zachodniopomorskie - 543

 • Lubelskie - 450

 • Warmińsko-mazurskie - 438

 • Podlaskie - 436

 • Podkarpackie - 416

 • Kujawsko-pomorskie - 413

 • Świętokrzyskie - 409

 • Opolskie - 335

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Skontaktowaliśmy się z warszawską radną i przewodniczącą stołecznej komisji edukacji, Dorotą Łobodą, która wprost mówi, że skala problemu może być znacznie większa.

- To (14 095 wakatów - red.) dużo. Będzie tego coraz więcej. W procentach może to nie robić aż tak wielkiego wrażenia, ponieważ to około 3% wszystkich etatów nauczycielskich, natomiast rozkłada się to nierówno. Są duże miasta, jak Warszawa, gdzie sytuacja już jest dramatyczna. Szkoły od wielu miesięcy poszukują nauczycieli - deklaruje.

- Te liczby nie do końca są miarodajne, ponieważ istnieją jeszcze ukryte wakaty. Szkoła łata je we własnym zakresie, dając nadgodziny już pracującym pedagogom. Mamy nauczycieli realizujących obowiązki na 1,5 etatu - wyjaśnia.

Według ekspertki już mamy miejsca, gdzie możemy mówić o wielkim kryzysie. Łoboda wskazała na duże miasta. - Mamy olbrzymią liczbę nauczycieli, którzy odchodzą na emerytury. Mamy osoby, które odchodzą z zawodu z uwagi na sytuację w oświacie - wymienia.

- Nowe osoby nie przychodzą, bo zarobki nie zachęcają do wchodzenia do tego zawodu. Konsekwencje są takie, że danych przedmiotów uczą nauczyciele w trakcie zdobywania pełnych kwalifikacji. Są miejsca, gdzie lekcje przedmiotów ścisłych są realizowane na zasadzie zastępstw - tłumaczy.

Jak podaje przewodnicząca warszawskiej komisji edukacji, w przypadku braków kadrowych w przedszkolach dochodzi do skrócenia czasu działania placówki. - Mieliśmy taką sytuację na warszawskim Wilanowie - wskazała.

- Oczywiście, nie dochodzi do sytuacji, gdzie nie ma połowy nauczycieli, ale już są szkoły, gdzie od miesięcy trudno o zatrudnienie nauczyciela od fizyki lub chemii - podkreśla.

Według Łobody palącym problemem jest kwestia niskich zarobków w oświacie. Niezbędne jest także przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela.

- Podniesieniu prestiżu nie służy lekceważenie nauczycieli, kiedy strajkują. Nie służy temu hejt, który ich spotkał po strajku. Nie służy temu konflikt z rodzicami, którzy obwiniają ich za całe zło w oświacie. Żebyśmy mieli nauczycieli, musimy zadbać o wynagrodzenia i prestiż zawodu - przekonuje.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: wtv.pl