wtv.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Postacie, które mogą zastąpić Jarosława Kaczyńskiego. Można się zdziwić

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński myślał o swojej politycznej emeryturze. Stwierdził, że widziałby na swoim miejscu jedną z trzech osób, nie powiedział jednak dokładnie, o kogo mogło mu chodzić. „Super Express” obstawiał więc, kto mógłby znaleźć się na krótkiej liście prezesa.

Dymisja wicepremiera jak na razie nie jest tematem branym pod uwagę. Dzisiejsze przewidywania mogą się jednak zmienić.

Trzech następców Jarosława Kaczyńskiego. Który miałby największe szanse?

Jarosław Kaczyński w swoim wywiadzie zapowiedział, że myślał już o ustąpieniu ze stanowiska prezesa PiS. Dodał, że na swoje miejsce miał trzech kandydatów, z czego jedno nazwisko przeważało znacząco nad pozostałymi.

Jego partyjni podwładni zaznaczyli jednak, że odejście byłoby raczej niemożliwe, a podobna zapowiedź miała jedynie kokietować prowadzących wywiad dziennikarzy. Nie oznacza to jednak, że Kaczyński w ogóle o sprawie nie myślał i że trzy anonimowe osoby, które mogłyby przejąć po nim schedę, nie istnieją.

W rozmowie z „Super Expressem” poseł PiS, Marek Ast, powiedział, że wszystkie trzy nazwiska byłyby bardzo znaczące dla aktualnej partyjnej działalności - chodzi o trzy najważniejsze postaci stojące zaraz obok Kaczyńskiego, czyli Mateusza Morawieckiego, Mariusza Błaszczaka i Joachima Brudzińskiego.

Brat Krzysztofa Krawczyka

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Krawczyk spoczął w grobie matki

CZYTAJ DALEJ

Każdy z trzech polityków miałby szansę zaistnieć jako prezes partii, choć wiadomo, jak stwierdził sam Kaczyński, że szanse nie byłyby równe. Wszystko wynika z przywiązania do struktur partyjnych oraz obeznania z jej członkami i zwyczajami.

Obstawia się, że najmniejsze szanse miałby Morawiecki ze względu na bycie człowiekiem z zewnątrz, który dołączył jedynie jako szef rządu i nie brylował nigdy w strukturach PiS. Na drugim miejscu znalazłby się Mariusz Błaszczak, który, choć często bywa najbliżej prezesa PiS, to nie do końca umiałby pokazać taką charyzmę, jak jego szef.

Największe szanse miałby mieć Joachim Brudziński, który łączy w sobie cechy przywódcze i znajomość partii, umie też dobrze skonsolidować jej członków. Wydawałby się naturalnym kandydatem na lidera.

Wybory wewnątrzpartyjne już w lipcu

Póki co nie ma jednak mowy o odejściu Kaczyńskiego, który swojej ewentualnej emerytury raczej nie traktuje poważnie. Ostatnie kilka lat trzymania się na uboczu wielkiej polityki mu nie wystarczyły, wolał wrócić do niej jako wicepremier i jednocześnie wciąż sprawować ważną funkcję jako prezes partii.

W lipcu mają odbyć się wybory wewnątrzpartyjne na kolejną kadencję prezesa. Wiadomo, że gładko wygra w nich Kaczyński - zapowiedział już swój start, nie ma więc wątpliwości, że pozostanie przewodniczącym partii jeszcze przez najbliższe parę lat.

To oznacza, że choć następców wokół polityka jest sporo, to jeszcze będzie musiało minąć dużo czasu, nim któryś z nich w ogóle będzie miał szansę myśleć o prezesurze. Pytanie również, czy taka zmiana na pewno wyszłaby partii na zdrowie.

Obserwując to, co dzieje się w Platformie Obywatelskiej po odejściu Donalda Tuska, można odnieść wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość mógłby czekać podobny los - problemy z szefostwem w partii, konflikty, duży podział i coraz to nowe wizje na jej prowadzenie. Póki co Kaczyński trzyma linię partyjną twardą ręką i nie wygląda na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [se.pl][wtv.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >