wtv.pl > Polityka > Czy doszło do "kupowania wyborców" przez PiS? Warzecha komentuje
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:48

Czy doszło do "kupowania wyborców" przez PiS? Warzecha komentuje

Ostra opinia Łukasza Warzechy na temat działań Prawa i Sprawiedliwości
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ostra opinia dziennikarza Łukasza Warzechy na temat Prawa i Sprawiedliwości. Komentator polityczny wprost mówi o kupowaniu głosów przez partię rządzącą. Nie chodzi jednak o oszustwa, a o zwyczajne manipulacje związane z pośrednim kupowaniem głosów mniej zamożnych wyborców. Dodatkowo Łukasz Warzecha zwraca uwagę na nastawianiu mniej zamożnej części społeczeństwa przeciwko mitycznej „klasie średniej”.

Przedstawiony ostatnio Nowy Ład skomentował Łukasz Warzecha. Dziennikarz nie ma dla Prawa i Sprawiedliwości pochwalnych peanów.

Spod pióra Łukasza Warzechy wyszły dość poważne oskarżenia o „kupowanie wyborców”. Nie chodzi jednak o manipulowanie przy wynikach wyborów, a jedynie o swoistym przekupywaniu części rodaków obietnicą otrzymania pieniędzy.

PiS w ogniu krytyki Łukasza Warzechy

Opinia komentatora politycznego Łukasza Warzechy nie jest odosobnioną krytyką. Niemniej dziennikarz pokusił się o dość mocne słowa skierowane w stronę Prawa i Sprawiedliwości.

Zarzut kupowania głosów nie należy bowiem do łagodnych stwierdzeń. Łukasz Warzecha nie ukrywa jednak, iż nie rozumie tego w myśl przepisów prawa. Podszedł on do zagadnienia bardziej socjologicznie.

Manipulacja wyborcami jest czymś nierozerwalnie związanym z partiami politycznymi. Nie bez powodu w kontekście zapewnień polityków starających się o urzędy mówi się, iż stosują oni zasadę „nikt wam tyle nie da, ile my wam obiecamy”. Wydaje się, że właśnie tym tropem poszedł w swojej ostrej opinii Łukasz Warzecha.

Komentator polityczny wskazał, iż „mamy do czynienia z paskudną manipulacją, która ma na celu jedno: usprawiedliwić wielką operację kupowania wyborców”. Dodaje jednocześnie, iż opiera się to na prostym mechanizmie.

Kupowanie wyborców ma polegać na rozdawaniu pieniędzy innych, w tym przypadku mitycznej klasy średniej. Łukasz Warzecha wskazuje, że walutą w tym przypadku są nie tylko cudze pieniądze, ale również coś bardziej niematerialnego.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński podsyca antypatie mniej zamożnych?

W swoim felietonie Łukasz Warzecha zwraca uwagę, że Nowy Ład to nie tylko pieniądze służące do przekonania mniej zamożnego i liczniejszego elektoratu do oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość.

Dziennikarz wprost mówi o tym, że liderzy PiS, czyli Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, podsycają „bardzo brzydkie uczucie satysfakcji [...], że ci, co mieli dotąd lepiej, teraz będą mieli gorzej”.

Łukasz Warzecha w niekorzystny dla Mateusza Morawieckiego odnosi się do jego słów na temat osób zarabiających więcej niż najniższa pensja. Kontekstem jest nic innego jak majątek grzmiącego o potrzebie zrzucania się na biedniejszą część społeczeństwa premiera.

Mateusz Morawiecki mówi o klasie średniej, ale sam zapomina, że w tym rozumieniu jest „hiperbogaczem”

„Kupowanie wyborów” obietnicą rozdawnictwa i koniecznością zrzucenia się wszystkich na wielkie plany PiS trafiło pod wielką krytykę z wielu stron sceny politycznej oraz publicystycznej. Łukasz Warzecha punktuje jeszcze jedną nieścisłość.

Komentator polityczny wskazuje, że Zjednoczona Prawica, czyli głównie Prawo i Sprawiedliwość epitet „bogacz” stosuje do osób zarabiających około 7 tys. złotych na rękę. Jednocześnie pięknie brzmiące tezy o konieczności składania się na wydatki dla dobra społeczeństwa mniej zamożnego, wypowiada Mateusz Morawiecki.

W swoim felietonie dziennikarz wprost zauważa, że o tym, że bogactwo można określić uposażeniem miesięcznym, nieprzekraczającym już 10 tys. złotych mówi Mateusz Morawiecki, którego „prywatnego kompletnego rodzinnego stanu posiadania, małżonkę włączając, niestety nie poznaliśmy. [...] sam Mateusz Morawiecki musi być członkiem nadkasty hiperbogaczy”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Super Express

Powiązane