wtv.pl
Ostra opinia Łukasza Warzechy na temat działań Prawa i Sprawiedliwości

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy doszło do "kupowania wyborców" przez PiS? Warzecha komentuje

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ostra opinia dziennikarza Łukasza Warzechy na temat Prawa i Sprawiedliwości. Komentator polityczny wprost mówi o kupowaniu głosów przez partię rządzącą. Nie chodzi jednak o oszustwa, a o zwyczajne manipulacje związane z pośrednim kupowaniem głosów mniej zamożnych wyborców. Dodatkowo Łukasz Warzecha zwraca uwagę na nastawianiu mniej zamożnej części społeczeństwa przeciwko mitycznej „klasie średniej”.

Przedstawiony ostatnio Nowy Ład skomentował Łukasz Warzecha. Dziennikarz nie ma dla Prawa i Sprawiedliwości pochwalnych peanów.

Spod pióra Łukasza Warzechy wyszły dość poważne oskarżenia o „kupowanie wyborców”. Nie chodzi jednak o manipulowanie przy wynikach wyborów, a jedynie o swoistym przekupywaniu części rodaków obietnicą otrzymania pieniędzy.

PiS w ogniu krytyki Łukasza Warzechy

Opinia komentatora politycznego Łukasza Warzechy nie jest odosobnioną krytyką. Niemniej dziennikarz pokusił się o dość mocne słowa skierowane w stronę Prawa i Sprawiedliwości.

Zarzut kupowania głosów nie należy bowiem do łagodnych stwierdzeń. Łukasz Warzecha nie ukrywa jednak, iż nie rozumie tego w myśl przepisów prawa. Podszedł on do zagadnienia bardziej socjologicznie.

Brat Krzysztofa Krawczyka

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Krawczyk spoczął w grobie matki

CZYTAJ DALEJ

Manipulacja wyborcami jest czymś nierozerwalnie związanym z partiami politycznymi. Nie bez powodu w kontekście zapewnień polityków starających się o urzędy mówi się, iż stosują oni zasadę „nikt wam tyle nie da, ile my wam obiecamy”. Wydaje się, że właśnie tym tropem poszedł w swojej ostrej opinii Łukasz Warzecha.

Komentator polityczny wskazał, iż „mamy do czynienia z paskudną manipulacją, która ma na celu jedno: usprawiedliwić wielką operację kupowania wyborców”. Dodaje jednocześnie, iż opiera się to na prostym mechanizmie.

Kupowanie wyborców ma polegać na rozdawaniu pieniędzy innych, w tym przypadku mitycznej klasy średniej. Łukasz Warzecha wskazuje, że walutą w tym przypadku są nie tylko cudze pieniądze, ale również coś bardziej niematerialnego.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński podsyca antypatie mniej zamożnych?

W swoim felietonie Łukasz Warzecha zwraca uwagę, że Nowy Ład to nie tylko pieniądze służące do przekonania mniej zamożnego i liczniejszego elektoratu do oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość.

Dziennikarz wprost mówi o tym, że liderzy PiS, czyli Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, podsycają „bardzo brzydkie uczucie satysfakcji [...], że ci, co mieli dotąd lepiej, teraz będą mieli gorzej”.

Łukasz Warzecha w niekorzystny dla Mateusza Morawieckiego odnosi się do jego słów na temat osób zarabiających więcej niż najniższa pensja. Kontekstem jest nic innego jak majątek grzmiącego o potrzebie zrzucania się na biedniejszą część społeczeństwa premiera.

Mateusz Morawiecki mówi o klasie średniej, ale sam zapomina, że w tym rozumieniu jest „hiperbogaczem”

„Kupowanie wyborów” obietnicą rozdawnictwa i koniecznością zrzucenia się wszystkich na wielkie plany PiS trafiło pod wielką krytykę z wielu stron sceny politycznej oraz publicystycznej. Łukasz Warzecha punktuje jeszcze jedną nieścisłość.

Komentator polityczny wskazuje, że Zjednoczona Prawica, czyli głównie Prawo i Sprawiedliwość epitet „bogacz” stosuje do osób zarabiających około 7 tys. złotych na rękę. Jednocześnie pięknie brzmiące tezy o konieczności składania się na wydatki dla dobra społeczeństwa mniej zamożnego, wypowiada Mateusz Morawiecki.

W swoim felietonie dziennikarz wprost zauważa, że o tym, że bogactwo można określić uposażeniem miesięcznym, nieprzekraczającym już 10 tys. złotych mówi Mateusz Morawiecki, którego „prywatnego kompletnego rodzinnego stanu posiadania, małżonkę włączając, niestety nie poznaliśmy. [...] sam Mateusz Morawiecki musi być członkiem nadkasty hiperbogaczy”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Super Express

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >