wtv.pl > Polityka > Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!
Alan Wysocki
Alan Wysocki 14.06.2022 02:02

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Donald Tusk
JOHN THYS/AFP/East News

Donald Tusk nie wytrzymał, gdy dowiedział się, jak Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało w sprawie jawności Krajowych Planów Odbudowy. Założyciel Platformy Obywatelskiej opublikował ostry wpis pod adresem przedstawicieli polskiego rządu. Wtórował Siegfriedowi Muresadowi.

Dziś miały miejsce obrady Parlamentu Europejskiego. Debata po głosowaniach przeniosła się do mediów społecznościowych. Wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej - międzynarodówki, do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - w ostrych słowach skrytykował działania Prawa i Sprawiedliwości.

Na słowa Siegfrieda Muresada odpowiedział Donald Tusk, kierując do Zjednoczone Prawicy jedno słowo. "Wstydźcie się" - możemy przeczytać. Krótki komentarz wywołał kilka tysięcy reakcji i komentarzy.

Donald Tusk krytykuje delegację PiS-u do Parlamentu Europejskiego. Co chciał ukryć rząd?

Jak się okazało, w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące transparentności wydawania pieniędzy w ramach Krajowych Planów odbudowy. Jedyną partią, która oddała głos przeciw jest partia Jarosława Kaczyńskiego, która zasila szeregi Europejskich Reformatorów.

"Co macie do ukrycia? Co polski rząd kryje w swoim planie odbudowy, liczącym 42,1 bilionów euro?" - czytamy we wpisie Siegfrieda Muresada, do którego odwołał się Donald Tusk.

"Postawmy sprawę jasno. To pieniądze od Europejczyków dla Polaków. Te środki oznaczają wsparcie dla ofiar pandemii koronawirusa. Transparentność jest potrzebna. Ludzie muszą wiedzieć, w jaki sposób są wydawane ich pieniądze. Praworządność w demokracji jest konieczna" - czytamy we wpisie wiceprzewnodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.

Poza niespodziewanym zachowaniem europarlamentów dziś ogłoszono wypracowanie nieformalnego porozumienia między negocjatorami Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej w sprawie wniosku dotyczącego certyfikatu szczepień na koronawirusa. Dzięki temu podróżowanie w czasie pandemii będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Co więcej, posłowie zatwierdzili największy jak dotąd budżet przeznaczony dla sektora kultury i sektora kreatywnego. Rozszerzono zakres Europejskiego Korpusu Solidarności i zatwierdzono program wolontariatu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Przyjęto także program "Erasmus+" na lata 2021-207 z dwukrotnie większym budżetem. Europarlamentarzyści debatowali o odpowiedzialności przedsiębiorstw za szkody wyrządzone środowisku, nowych sposobach legalnej migracji zarobkowej do państw wspólnoty, a także o rozwoju cyfryzacji Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że jeszcze wczoraj podczas sesji miała miejsce debat na temat skutków możliwego zawieszenia patentów na szczepionkę przeciw koronawirusowi. Posłowie rozważali liczne propozycje dotycżące zawieszenia praw własności intelektualnej do szczepionek na koronawirusa. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane