wtv.pl
Donald Tusk

JOHN THYS/AFP/East News

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Donald Tusk nie wytrzymał, gdy dowiedział się, jak Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało w sprawie jawności Krajowych Planów Odbudowy. Założyciel Platformy Obywatelskiej opublikował ostry wpis pod adresem przedstawicieli polskiego rządu. Wtórował Siegfriedowi Muresadowi.

Dziś miały miejsce obrady Parlamentu Europejskiego. Debata po głosowaniach przeniosła się do mediów społecznościowych. Wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej - międzynarodówki, do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - w ostrych słowach skrytykował działania Prawa i Sprawiedliwości.

Na słowa Siegfrieda Muresada odpowiedział Donald Tusk, kierując do Zjednoczone Prawicy jedno słowo. "Wstydźcie się" - możemy przeczytać. Krótki komentarz wywołał kilka tysięcy reakcji i komentarzy.

Donald Tusk krytykuje delegację PiS-u do Parlamentu Europejskiego. Co chciał ukryć rząd?

Jak się okazało, w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące transparentności wydawania pieniędzy w ramach Krajowych Planów odbudowy. Jedyną partią, która oddała głos przeciw jest partia Jarosława Kaczyńskiego, która zasila szeregi Europejskich Reformatorów.

"Co macie do ukrycia? Co polski rząd kryje w swoim planie odbudowy, liczącym 42,1 bilionów euro?" - czytamy we wpisie Siegfrieda Muresada, do którego odwołał się Donald Tusk.

Brat Krzysztofa Krawczyka

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Krawczyk spoczął w grobie matki

CZYTAJ DALEJ

"Postawmy sprawę jasno. To pieniądze od Europejczyków dla Polaków. Te środki oznaczają wsparcie dla ofiar pandemii koronawirusa. Transparentność jest potrzebna. Ludzie muszą wiedzieć, w jaki sposób są wydawane ich pieniądze. Praworządność w demokracji jest konieczna" - czytamy we wpisie wiceprzewnodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.


Poza niespodziewanym zachowaniem europarlamentów dziś ogłoszono wypracowanie nieformalnego porozumienia między negocjatorami Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej w sprawie wniosku dotyczącego certyfikatu szczepień na koronawirusa. Dzięki temu podróżowanie w czasie pandemii będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Co więcej, posłowie zatwierdzili największy jak dotąd budżet przeznaczony dla sektora kultury i sektora kreatywnego. Rozszerzono zakres Europejskiego Korpusu Solidarności i zatwierdzono program wolontariatu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Przyjęto także program "Erasmus+" na lata 2021-207 z dwukrotnie większym budżetem.

Europarlamentarzyści debatowali o odpowiedzialności przedsiębiorstw za szkody wyrządzone środowisku, nowych sposobach legalnej migracji zarobkowej do państw wspólnoty, a także o rozwoju cyfryzacji Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że jeszcze wczoraj podczas sesji miała miejsce debat na temat skutków możliwego zawieszenia patentów na szczepionkę przeciw koronawirusowi. Posłowie rozważali liczne propozycje dotycżące zawieszenia praw własności intelektualnej do szczepionek na koronawirusa.


Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >