wtv.pl
Starlink nad Polską

East News

Pociąg satelitów Starlink nad Polską. Znamy godziny przelotu

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Pociąg satelitów Starlink nad Polską już dziś w nocy z 16 na 17 maja. Warto się zainteresować i przygotować na niezwykłe zjawiska nad naszym niebem. Z informacjami o satelitach można zapoznać się za pośrednictwem facebookowej strony "Z głową w gwiazdach". Starlinki wyłonią się znad zachodniego horyzontu.

Jak podaje administrator strony "Z głową w gwiazdach" dziś wieczorem będziemy mogli zobaczyć dwa wysokie przeloty satelitów Starling nad Polską. "Satelity będą zaledwie ok. 20 godzin po uwolnieniu, więc będą miały formę jasnej, świetlistej linii" - czytamy w zaskakującym komunikacie.

Dziś mamy do czynienia z najlepszymi warunkami do obserwacji Starlinków. "O 0:54 Falcon 9 wyniósł najnowszą porcję Starlinków o numerze L26" - deklaruje założyciel strony "Z głową w gwiazdach".

Pociąg satelitów Starlink nad Polską już dziś w nocy z 16 na 17 maja

Mowa o aż 52. satelitach, które zostały uwolnione po godzinie 1 w nocy, by rozpocząć wędrówkę w kierunku docelowej orbity. "Na ten moment wciąż są jednak ekstremalnie blisko siebie, a ich orbita najbliższej nocy aż trzykrotnie będzie przebiegała nad terytorium Polski" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Z podanych informacji wynika, że dziś w nocy czekają nasdwa przeloty jasnej, świetlistej linii utworzonej przez satelity, które będą przebiegać przez całe niebo. Zjawisko wystąpi między 21:53 a 22:06.

Nowe informacje na temat sytuacji zawodowej Tomasza Komendy

Tomasz Komenda nie pracuje już u braci Collins. Wydano oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

"Będziemy potrzebowali kilku minut, aby wzniosły się na tyle wysoko, aby móc je dostrzec" - zapewnia założyciel strony "Z głową w gwiazdach". Już o 21:57 będzie mogli wypatrzeć satelity w konstelacji Raka. Następnie Starlinki powędrują w kierunku północnej części nieba.

"Równo o 22:00 jasna, świetlista linia przemknie tuż obok Wielkiego Wozu by dalej kontynuować lot w stronę wschodniej części widnokręgu, gdzie znikną ok. 22:06" - wskazuje ekspert.

Drugi przelot będzie miał miejsce między 23:33 a 23:47. Zjawisko zaobserwujemy nad zachodnim horyzontem. Jasne linie wypatrzymy już około 23:38. "Satelity pomkną w kierunku zenitu - przelecą więc dokładnie nad naszymi głowami" - czytamy.

O 23:40 Starlinki przelecą pod ogonem Wielkiej Niedźwiedzicy, by kontynuować lot w kierunku wschodniej części nieba. Co najważniejsze, nie musimy znać się na gwiazdozbiorach. Wystarczy wypatrywać jasnej, świetlistej linii lecącej przez niebo, która będzie dobrze widoczna także z miasta.

Jak tłumaczy administrator strony "Z głową w gwiazdach" Starlink to niewielkich rozmiarów satelity telekomunikacyjne z których składa się powstająca na orbicie megakonstelacja firmy SpaceX.

Przeznaczeniem satelit jest dostarczanie szybkiego internetu do dowolnego miejsca na Ziemi. "Polacy od kilku miesięcy mogą już składać zamówienie na tę usługę. Zgodnie z informacjami od SpaceX powinna być ona gotowa do użycia na terenie naszego kraju w drugiej połowie tego roku" - czytamy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/ Z głową w gwiazdach]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >