wtv.pl > Polityka > PiS planuje zmianę prawa medialnego. Ustawa ma uderzyć w TVN
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:55

PiS planuje zmianę prawa medialnego. Ustawa ma uderzyć w TVN

TVN - ustawa posłów PiS
Piotr Molecki/East News

Posłowie PiS przedstawili projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Pomysł miałby doprowadzić do wymuszenia na Amerykanach sprzedaży stacji TVN. "To mord na wolnych mediach".

Temat przeciągającego się sporu między TVN a Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji dla grupy należącej do Discovery poruszaliśmy TUTAJ. Teraz do gry dołączyło Prawo i Sprawiedliwość.

W środowy wieczór grupa posłów PiS złożyła projekt dotyczący umożliwienia KRRiT "efektywnego przeciwdziałania możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej".

Wspomniane podmioty miałyby choćby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju – wskazuje tvn24.pl.

PiS chce zmiany prawa medialnego

Szykowana nowelizacja ma związek z art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji, który zakłada, że koncesja może zostać udzielona podmiotowi, który ma siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a zatem na terenie UE, Norwegii, Liechtensteinu lub Islandii.

Przypomnijmy, że choć właścicielem TVN jest amerykańskie Discovery, stacja jest zarządzana poprzez zarejestrowaną w Holandii spółkę Polish Television Holding BV.

Grupa spełnia zatem wymieniony powyżej warunek. I tu wkraczają posłowie PiS.

Do wspomnianego zapisu o spółce, której siedziba znajduje się wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Prawo i Sprawiedliwość chciałoby dodać warunek, według którego owa spółka nie może być zależna od podmiotu niebędącego państwem członkowskim EOG.

Co oznacza to w praktyce? Ujmując rzecz najprościej, Amerykanie mogliby zostać zmuszeni do sprzedaży Grupy TVN.

"Bez szans w zderzeniu z machiną władzy"

Zamiary planowane przez obóz Prawa i Sprawiedliwości skomentował choćby redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, który ocenił, że władza usiłuje w ten sposób "zabić stację, której nie lubi".

Dodał, że w praktyce PiS i KRRiT wypowiedzieli wojnę grupie, która "w zderzeniu z machiną władzy nie będzie miała żadnych szans", a całość należałoby określić jako "polityczny mord wykonany na wolnych mediach".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, tvn24.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane