wtv.pl > Gospodarka > Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.06.2022 02:02

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus

Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w 500 plus
(zdjęcie ilustracyjne) Piotr Molecki/East News
  • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w programie 500 plus

  • Nazwane zostały one „kontynuacją”, a ich ogłoszenie ma mieć miejsce w następnym tygodniu w czasie prezentacji „Nowego Ładu”

  • Spekuluje się, iż zmianą będzie waloryzacja wypłacanego świadczenia

W czasie konferencji „Coalition Pro Familia” premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w 500 plus. Pewne jest, że chodzi o jego kontynuację, jednak spekuluje się, iż wprowadzona zostanie istotna zmiana.

Słowa Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii 500 plus mogą być głównym tematem nadchodzącej prezentacji programu „Nowy Ład”. Wszystko wskazuje na to, że rządzący zdecydowali się na wysłuchanie próśb ze strony wyborców.

Poza osobami pobierającymi 500 plus krytycznie do braku zmian w świadczeniu podchodzili również eksperci badający polską gospodarkę. Wszystko wskazuje na to, że niedługo ulegnie to zmianie.

Ważne zapewnienia Mateusza Morawieckiego, chodzi o 500 plus

Nie ulega wątpliwości, iż 500 plus to flagowy program Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji „Coalition Pro Familia” zdecydował się na ważne zapewnienia w tej kwestii.

Szef Rady Ministrów wskazał, że program 500 plus został wprowadzony jako zmianarewolucyjna” oraz „fundamentalna”. Pieniądze pojawiły się na kontach rodzin w związku z „naprawą finansów publicznych”.

Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki przekazał, iż już w następnym tygodniu przedstawiona będzie kontynuacja programu 500 plus. O tym, co dokładnie zostanie w świadczeniu zmienione, dowiedzieć mamy się w czasie odkładanej prezentacji Nowego Ładu.

Mówi się, że 500 plus ma przejść zmianę w kwestii wysokości wypłacanych pieniędzy. Eksperci podkreślają, że obecnie wartość wypłacanych świadczeń jest mniejsza niż w 2016 roku, kiedy program startował. Inflacja sprawiła, że obecnie 500 plus przedstawia wartość mniejszą niż 448 złotych.

Spekuluje się, że to właśnie waloryzacja świadczenia prorodzinnego ma stanowić główny punkt programu Nowy Ład.

Zapewnienia na temat wagi rodziny

Słowa premiera padły w czasie konferencji organizowanej przez Ministerstwo Rodziny, Polityki Społecznej. To właśnie tam Mateusz Morawiecki zdecydował się na dosadne przypomnienie, iż rodzina jest tym, na czym skupia się obecna władza.

Ile kosztowało nas 500 plus?

Pewne jest, że 500 plus to jeden z nielicznych, jak nie jedynych, programów społecznych, który jest powszechnie dostępny dla wszystkich rodziców. Nie występują w nim m.in. kryteria dotyczące maksymalnych zarobków.

Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do końca 2020 roku z kasy państwa w związku z funkcjonowaniem programu 500 plus wypłacono 134,4 mln złotych. — [...] świadczenie otrzymuje co miesiąc blisko 6,6 mln dzieci — powiedziała wtedy minister Marlena Maląg.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet / Twitter.com @PremierRP / Business Insider