wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna konferencja pełnomocnika rządu. Tłumaczą się z ogromnej wpadki, padły ważne słowa

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Nocą ze środy na czwartek niespodziewanie pojawiła się możliwość rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla 40-latków. Dostępne były terminy nawet na kolejny dzień. Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk tłumaczył, że to w

Osoby urodzone na początku lat 80. nocą ze środy na czwartek mogły niespodziewanie odnaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta skierowanie na szczepienie z linkiem do rejestracji, a następnie zapisać się na kwietniowy termin szczepienia.

Chociaż szczepienie 40-latków na tym etapie jest niezgodne z ogłoszonym wcześniej harmonogramem, to jednak części z nich udało się zarejestrować na szczepienie już na kolejny dzień w placówce niedaleko od domu. 

W czwartkowy poranek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk tłumaczył w RMF FM, że niezapowiedziane uruchomienie rejestracji dla kolejnych roczników to wynik spowolnienia w rejestracji osób powyżej 60. roku życia.

Konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka

Następnie jednak Dworczyk tłumaczył zamieszanie wokół rejestracji usterką systemu i informował o zawieszeniu zapisów na kilka godzin. Podczas popołudniowej konferencji prasowej szef KPRM powtórzył te wyjaśnienia, zapowiadając usunięcie awarii do końca dnia. Sama usterka polegać miała nie tyle na dopuszczeniu młodszych roczników do rejestracji, ile na przydzieleniu im zbyt wczesnych terminów.

- Pierwotne założenie było,  że 40-latkowie dostaną terminy na połowę maja i drugą połowę maja. Wskutek dużego, bardzo dużego zainteresowania wśród grupy wiekowej 40- i 50-latków niestety nastąpiła też awaria systemu - i profilu zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta. Profil zaufany już funkcjonuje w normalny sposób, jeśli chodzi Internetowe Konto Pacjenta, CEZ robi wszystko, żeby tę awarię usunąć - mówił Dworczyk.

Szef KPRM zapowiedział także, że grupa około 60 tys. 40-latków, którzy zarejestrowali się na terminy kwietniowe, dostanie informację o anulowaniu terminu i propozycję szczepienia w maju. Terminy zarezerwowane dla osób 50+ nie będą jednak anulowane.

[EMBED-2349]

Minister Dworczyk nie był jednak w stanie odpowiedzieć, czy usterka w systemie rejestracji miała charakter czysto techniczny, czy wiązała się z błędem ludzkim

- Ta sytuacja jest dynamiczna i ona zmienia się każdego dnia, bo analizujemy dostępną liczbę slotów, czyli terminów, na które można się zapisać - mówił minister Dworczyk. - Musimy być elastyczni i elastycznie dopasowywać się do sytuacji, jeżeli jest przyspieszenie takie jak teraz, to znaczy pojawia się więcej szczepionek - tłumaczył szef KPRM, nawiązując do nadejścia zaległej dostawy szczepionek firmy Pfizer, które miało być powodem przyspieszenia rejestracji dla kolejnych roczników.

Minister Dworczyk poinformował również o dużym zainteresowaniu zapowiadanymi szczepieniami w zakładach pracy. Ze względu na presję czasową pierwszeństwo będą miały tu duże firmy, które są w stanie zgromadzić naraz dużą ilość osób.

Źródło: Facebook.com/kancelaria.premiera

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >