wtv.pl > Polska > Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:21

Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie

wtv
WTV.pl

Rzecznik rządu Piotr Müller wystąpił w środę w Programie 3 Polskiego Radia, gdzie wypowiadał się m.in. na temat postępów w szczepieniach, planowanego terminu zniesienia obostrzeń oraz kondycji systemu ochrony zdrowia.

Müller skomentował zapowiedziane niedawno przez rząd rozszerzenie możliwości szczepienia się. W kwietniu ruszyć ma rejestracja na szczepienia dla roczników od 1973 włącznie (69-48 lat), a na maj wstępnie planowane jest uruchomienie zapisów dla wszystkich chętnych

Wydłużyć ma się ponadto lista punktów, w których będzie można się zaszczepić. Jak podaje polskieradio.pl, miałaby się pojawić możliwość szczepienia w zakładach pracy, punktach drive-thru oraz w aptekach, a w wykonywanie szczepień zaangażowane zostałyby także osoby niebędące lekarzami

Szczepionkę mieliby aplikować ratownicy medyczni czy pielęgniarki. - To jest bezpieczne i to jest konieczne. To możliwość przyspieszenia programu szczepień - tłumaczył w rozmowie z Beatą Michniewicz na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu dał zarazem do zrozumienia, że to właśnie braki w personelu są największym zagrożeniem dla stabilności i wydolności polskiego systemu ochrony zdrowia. - Problemem nie jest infrastruktura, ale liczba kadry medycznej - stwierdził przywoływany przez polskieradio.pl Piotr Müller.

Jak długo potrwają obostrzenia?

Na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu pytany był również o ryzyko ewentualnego przedłużenia obostrzeń, które wstępnie obowiązywać mają do 9 kwietnia. - Ta decyzja zapadnie w tygodniu po świętach - odpowiedział.

- Wiele z tych obostrzeń pozostanie z nami na jeszcze kolejne tygodnie, to bez wątpienia - przyznał jednak Piotr Müller. - To nie jest tak, że 9 kwietnia wszystkiego obostrzenia zostaną zniesione, natomiast miejmy nadzieję, że powiedzmy od następnych dni po tym terminie część z nich będzie mogła być chociaż zmniejszona - tłumaczył w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu. 

W rozmowie padło również pytanie dotyczące zbieżności pomiędzy planowaną datą poluzowania czy zniesienia części obostrzeń a przypadającą dzień później rocznicą katastrofy smoleńskiej. Jak wyglądać będą wobec tego obchody tej rocznicy?

- One będą miały skromny charakter bez względu na to, jak daleko idące obostrzenia będą w tym czasie, bo siłą rzeczy tak czy tak epidemii jeszcze do tego momentu na pewno niestety z Polski się nie pozbędziemy - stwierdził na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

Źródła: polskieradio.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Obostrzenia
Powiązane