wtv.pl
Pałac prezydencki skomentował ewentualne sankcje względem abp. Głódzia

(zdj. il.) Wikimedia.org/Kancelaria Sejmu CC BY 2.0

Abp Głódź straci kolejne zaszczyty? Pałac Prezydencki odpowiada

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Nie milkną kontrowersje dotyczące ukaranych abp. Głódzia i bp. Janiaka. Nieustannie pojawiają się tezy, że ukaranie hierarchów powinny pociągnąć ze sobą konkretne działania świeckich instytucji. Po stwierdzeniu ks. Isakowicza-Zaleskiego doty

Minęło kilka dni, odkąd Polska poznała decyzję stolicy apostolskiej względem abp. Głódzia i bp. Janiaka. Oboje, w drodze postępowania, uznani zostali za winnych i w związku z nieprawidłowościami związanymi m.in. z nadużyciami seksualnymi

Wyrok ten sprawił, że ponownie na pierwszy plan wyszły kroki, jakie podjąć można względem abp. Głódzia. Pałac prezydencki zdecydował się skomentować możliwość odebrania honorów duchownemu.

Ks. Isakowicz-Zaleski mówił o pozbawieniu abp. Głódzia tytułu generała dywizji

W kontekście sprawy dotyczących abp. Głódzia oraz bp. Janiaka nie mogło zabraknąć komentarza ks. Isakowicza-Zaleskiego. Duchowny jest jednym z najbardziej poważanych głosów reprezentujących Kościół katolicki. Dodatkowo podkreślane jest to, iż jest to osoba, która od dawna staje w obronie osób pokrzywdzonych przez członków instytucji Kościoła.

W rozmowie z portalem Onet duchowny wskazywał, że sam wyrok to krok w dobrą stronę, jednak zastanawia go fakt, że całe postępowanie musiało trwać tak długo. Zaznaczył jednocześnie, iż wyrok wydany przez Watykan to raczej wyrok symboliczny.

Największe niezrozumienie ks. Isakowicza-Zaleskiego wydaje się wzbudzić fakt, iż nałożone na abp. Głódzia i bp. Janiaka zakazy obowiązują jedynie na terenie ich diecezji. Zapytał, czy w związku z tym w innych diecezjach w kraju hierarchowie mogą już normalnie celebrować msze.

W swojej wypowiedzi zwrócił również uwagę na to, co w związku z wydanym wyrokiem, a więc uznaniem, iż abp. Głódź miał swój wkład w tuszowanie pedofilii w Kościele, zrobi prezydent Andrzej Duda. Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał, iż hierarcha nadal jest generałem dywizji. Podkreślił, iż honor charakteryzujący członków wojska nie powinien pozwalać na dzierżenie przez taką osobę podobnego tytułu.

Pałac prezydencki ustosunkowuje się do wezwań dotyczących odebrania abp. Głódziowi funkcji

Warto tutaj przypomnieć, iż Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z urzędu jest jednocześnie najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP. Dlatego też apele o to, by abp Głódź nie mógł tytułowany być generałem dywizji, trafiły właśnie pod adres Andrzeja Dudy.

Teraz w tej sprawie pojawił się komentarz Błażeja Spychalskiego, rzecznika prezydenta. Wskazał on, że oczekiwanie, iż Andrzej Duda podjęcie względem abp. Głódzia decyzję arbitralnie nie ma pokrycia w polskim prawie. Zaapelował, by każdy wypowiadające tego typu żądania sprawdził, iż zwierzchnik Sił Zbrojnych nie ma takiej możliwości.

Jednocześnie rzecznik Andrzeja Dudy na pytanie dotyczące tego, czy prezydent gotów jest odebrać odznaczenia wręczone abp. Głódziowi przez swoich poprzedników stwierdził, iż nie jest to wykluczone.

- Jeżeli wpłynęłyby wnioski w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta, to zostaną one przekazane do odpowiedniej kapituły. Z całą pewnością kapituła pochyli się nad takim wnioskiem - powiedział w rozmowie z mediami Błażej Spychalski.

Jakie odznaczenia mógłby stracić abp Głódź?

Okazuje się bowiem, że w historii abp Głódź dostąpił zaszczytu odznaczenia przez głowę państwa aż dwa razy. Lech Wałęsa w 1995 roku stwierdził, że hierarcha zasługuje na otrzymanie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku natomiast trzymał on Krzyż Komandorski z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego.

Chociaż nie jest pewne, czy abp Głódź straci funkcję generała dywizji, to coraz bliższy rzeczywistości staje się fakt pozbawienia go honorowego obywatelstwa miasta stołecznego Warszawy. Wniosek ten przedstawiony został przez radnych z ramienia Platformy Obywatelskiej. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet / Wikipedia

undefined

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >