wtv.pl > Gospodarka > Oszustwo na "fałszywy abonament". Eksperci przestrzegają
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:55

Oszustwo na "fałszywy abonament". Eksperci przestrzegają

fałszywy abonament - oszuści
(zdjęcie ilustracyjne) hippopx.com; Cyber Rescue

Eksperci przestrzegają przed nową falą prób wyłudzeń danych i pieniędzy przez wiadomości SMS. Oszuści wysyłają fałszywe informacje o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki.

O nowej kampanii rozsyłania SMS-ów przez oszustów za CyberRescue, firmą zajmującą się ochroną danych w internecie, informuje portal dobrepogramy.pl.

Eksperci ze wspomnianej spółki przestrzegają przed cyber-oszustami, którzy usiłują wyłudzić dane adresowe i dane kart płatniczych. Przestępcy próbują ponadto włączyć fałszywą, płatną subskrypcję.

Uwaga na fałszywy abonament

Użytkownicy dostają wiadomości z informacją o problemach z przesyłką kurierską. Dla niedoświadczonego oka wiadomości wysyłane przez oszustów do złudzenia przypominać mogą SMS-y pochodzące od przewoźników.

Złodzieje informują o konieczności opłacenia cła, by przesyłka mogła trafić do klienta.

Po kliknięciu w link zostaniemy przekierowani na stronę, na której zostaniemy poproszeni o podanie adresu i danych karty płatniczej.

Wypełnienie rubryk na stronie wyglądającej jak witryna firmy kurierskiej może zaowocować przyjęciem płatnej subskrypcji o wartości 39,99 euro miesięcznie (około 180 zł) – ostrzega wspomniany serwis.

By uniknąć opłaty subskrypcyjnej konieczne będzie wyzerowanie limitów dotyczących transakcji internetowych. W podobnej sytuacji należy też zastrzec kartę.

Warto skontaktować się również w wykonawcą usługi z prośbą o jej dezaktywację i usunięcie wrażliwych danych.

Przypomnijmy, że firmy kurierskie nigdy nie wysyłają do konsumentów wiadomości z żądaniami dopłaty za przesyłkę. W podobnych sytuacjach warto sprawdzić status zamówienia bezpośrednio u dostawcy – zaznaczają eksperci z CyberRescue.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: dobreprogramy.pl, Cyber Rescue, wtv.pl Zdjęcie: (zdjęcie ilustracyjne) hippopx.com; Cyber Rescue

Tagi: oszustwo
Powiązane