wtv.pl
Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/; Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/; Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Co z debatą Tusk-Kaczyński? Kwaśniewski mówi o “psychologicznym bólu”

26 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Donald Tusk wezwał do debaty Jarosława Kaczyńskiego. Jednak rzeczniczka PiS twierdzi, że nie dojdzie do retorycznego starcia między liderami PO i PiS. Głos w tej sprawie zabrał również Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem Tusk będzie ponawiał tego typu propozycje, bo ma w pamięci ważną debatę w 2007 r., która dla Kaczyńskiego okazała się “gwoździem do trumny”.

Donald Tusk zaprasza na debatę Jarosława Kaczyńskiego. Rzeczniczka PiS odpowiada

Donald Tusk powrócił do krajowej polityki i od razu rzucił wyzwanie Jarosławowi Kaczyńskiemu. W trakcie spotkania z wyborcami w Gdańsku lider PO zachęcał do debaty lidera PiS. - Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi, wymieńmy się argumentami - apelował Donald Tusk.

Były szef Rady Europejskiej, który od początku lipca pełni obowiązki przewodniczącego PO, zapewnia, że jest do dyspozycji Kaczyńskiego “gdzie chce”. Jednak prezes PiS jest niezbyt zainteresowany starciem ze swoim odwiecznym rywalem.

Tydzień temu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska rozwiała wszelkie wątpliwości. - Żeby debatować, to trzeba mieć z kim i o czym - stwierdziła przedstawicielka partii w rozmowie z dziennikarzami. 

Kwaśniewski: starcie liderów, na którym Kaczyński może wiele stracić

Pobudki, którymi kieruje się zarówno Donald Tusk, jak i Jarosław Kaczyński postanowił naświetlić były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Tusk gra wygodną kartę, bo on na tej debacie może tylko wygrać - ocenił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z tygodnikiem “Wprost”. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński nie ma żadnego interesu, aby wziąć udział w debacie. 

Były prezydent twierdzi, że wstrzemięźliwość do rozmowy twarzą w twarz z Donaldem Tuskiem ma również związek z wydarzeniami z 2007 r. Wtedy to odbyła się pamiętna debata między politykami, która, w ocenie byłego prezydenta, “była gwoździem do trumny dla Kaczyńskiego”. - Towarzyszy mu z tego powodu jakiś psychologiczny ból - ocenił Aleksander Kwaśniewski.

Właśnie z tego powodu Donald Tusk będzie ponawiał propozycję starcia. Zdaniem byłego prezydenta szanse na debatę między liderami są znikome, ponieważ byłoby to zderzenie “mocno starszego pana z dobrze wyglądającym młodszym panem”. 

Jarosław Kaczyński jest świadomy tego, że dużo słabiej wypada w telewizyjnych sporach. - Nie jest tak dynamiczny, jak Tusk - przekonuje Aleksander Kwaśniewski. Udział w takiej debacie mógłby mu zatem tylko zaszkodzić.

Przy okazji były prezydent wspomniał o jednej z amerykańskich debat prezydenckich, w której młody i pełen wigoru John F. Kennedy wygrał z Richardem Nixonem. To właśnie to wydarzenie miało ogromny wpływ na ostateczny wynik wyborów. Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego stratedzy PiS-u widzą werwę, energię i “goodlooking” Donalda Tuska i właśnie dlatego na starcie między liderami nie ma co liczyć. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Tadeusz Rydzyk uskarża się na nagonkę. Jego współpracownicy grzmią na lewicowych posłów

  • Adam Niedzielski odpowiedział na atak antyszczepionkowców na punkt szczepień

  • "Wiadomości" TVP znów o Donaldzie Tusku. Wytoczono ciężkie działa

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >