wtv.pl
EN 01419953 0233

Fot. Jakub Kaminski/East News; zdjęcie ilustracyjne

Od lipca nie będziemy mogli korzystać z plastikowych kubków i sztućców! Kto zapłaci za nowe materiały?

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Zgodnie z dyrektywą Single Use Plastic, od lipca na terenie Unii Europejskiej obowiązywać zacznie zakaz wprowadzania na rynek plastikowych naczyń oraz sztućców. Zastąpione będą one przez te, wykonane z ekologicznych materiałów. W Polsce nakaz wejdzie w życie nieco później.

W kolejnych latach wprowadzony zostanie również zakaz wytwarzania plastikowych butelek z odłączoną zakrętką.

Plastikowe sztućce do kosza

W lipcu na terenie Unii Europejskiej obowiązywać będzie dyrektywa Single Use Plastic, mająca na celu wyeliminowanie z gastronomii naczyń i sztućców wykonanych z plastiku.

Już teraz w wielu restauracjach typu fast food oraz barach spotkamy się z kubkami, talerzykami, czy widelcami wykonanymi z ekologicznych materiałów. Od przyszłego miesiąca oficjalnie wprowadzony zostanie nakaz stosowania takich materiałów.

W Polsce w życie wejdzie on nieco później, z powodu braku określonych przepisów prawnych. Trwają już prace nad ich wprowadzeniem, toteż spodziewać należy się, że do końca lipca nakaz obowiązywać będzie również w naszym kraju.

Wszystko w trosce o środowisko. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że 80 % odpadów w morzach i oceanach stanowią materiały plastikowe, w tym aż 70 % to produkty tworzone dla gastronomii.

wtv

Twórczy recykling, czyli jak artystycznie wykorzystać odpadki, a przy okazji pomóc potrzebującym

CZYTAJ DALEJ

Kto poniesie koszty "rewolucji talerzykowej"?

Nowe materiały przyjazne środowisku, z których wykonywane mają być od lipca talerzyki, kubki, rurki i sztućce mogą być nawet 20 razy droższe od swoich plastikowych odpowiedników.

Specjaliści ds. ekologii twierdzą jednak, że warto jest ponieść ten koszt. Uchroni to życie organizmów żyjących w morzach i oceanach, a w konsekwencji również ludzi. Ryby, które spożywają plastik znajdujący się w wodzie, często lądują później na naszych talerzach.

Koszty tej "rewolucji talerzykowej" ponieść będą musieli jednak konsumenci. Możemy liczyć się z tym, że w barach i fast foodach produkty staną się nieco droższe z uwagi na zwiększenie kosztów zakupu nowego rodzaju naczyń.

Single Use Plastic nie będzie ostatnią dyrektywą sprzyjającą środowisku, na którą zdecyduje się Unia Europejska. W kolejnych latach wprowadzone zostaną nowe regulacje.

Do 2023 r. plastikowe opakowania będą musiały przynajmniej w 25 %-ach składać się z materiałów odzyskanych, a od 2025 r. całkowicie wycofane mają zostać butelki z tworzywa sztucznego z oddzielnymi nakrętkami (zdecydowana większość tych, które widzimy w sklepach).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: mojafirmainfor.pl, wtv.pl

Zdjęcie: Marco Verch Professional Photographer/flickr.com

Podobne artykuły

Toksyczne substancje

Ekologia

Bydgoszcz. W środku lasu odnaleziono setki litrów niebezpiecznych dla środowiska toksycznych odpadów. Sprawca poszukiwany

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Spór o ekogroszek. Polacy wierzą, że jest przyjazny środowisku, sprawę bada UOKiK

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Pod Sejmem protest ekologów. Jedna z uczestniczek przykleiła się do drzwi

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Protestują w całej Polsce pokazując obywatelskie nieposłuszeństwo i walczą o nasze życie. Policja jest bezsilna

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne

Ekologia

Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska

Czytaj więcej >

Ekologia

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń

Czytaj więcej >