wtv.pl

Fot. Jakub Kaminski/East News; zdjęcie ilustracyjne

Od lipca nie będziemy mogli korzystać z plastikowych kubków i sztućców! Kto zapłaci za nowe materiały?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Zgodnie z dyrektywą Single Use Plastic, od lipca na terenie Unii Europejskiej obowiązywać zacznie zakaz wprowadzania na rynek plastikowych naczyń oraz sztućców. Zastąpione będą one przez te, wykonane z ekologicznych materiałów. W Polsce nakaz wejdzie w życie nieco później.

W kolejnych latach wprowadzony zostanie również zakaz wytwarzania plastikowych butelek z odłączoną zakrętką.

Plastikowe sztućce do kosza

W lipcu na terenie Unii Europejskiej obowiązywać będzie dyrektywa Single Use Plastic, mająca na celu wyeliminowanie z gastronomii naczyń i sztućców wykonanych z plastiku.

Już teraz w wielu restauracjach typu fast food oraz barach spotkamy się z kubkami, talerzykami, czy widelcami wykonanymi z ekologicznych materiałów. Od przyszłego miesiąca oficjalnie wprowadzony zostanie nakaz stosowania takich materiałów.

W Polsce w życie wejdzie on nieco później, z powodu braku określonych przepisów prawnych. Trwają już prace nad ich wprowadzeniem, toteż spodziewać należy się, że do końca lipca nakaz obowiązywać będzie również w naszym kraju.

Wszystko w trosce o środowisko. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że 80 % odpadów w morzach i oceanach stanowią materiały plastikowe, w tym aż 70 % to produkty tworzone dla gastronomii.

Kto poniesie koszty "rewolucji talerzykowej"?

Nowe materiały przyjazne środowisku, z których wykonywane mają być od lipca talerzyki, kubki, rurki i sztućce mogą być nawet 20 razy droższe od swoich plastikowych odpowiedników.

Specjaliści ds. ekologii twierdzą jednak, że warto jest ponieść ten koszt. Uchroni to życie organizmów żyjących w morzach i oceanach, a w konsekwencji również ludzi. Ryby, które spożywają plastik znajdujący się w wodzie, często lądują później na naszych talerzach.

Koszty tej "rewolucji talerzykowej" ponieść będą musieli jednak konsumenci. Możemy liczyć się z tym, że w barach i fast foodach produkty staną się nieco droższe z uwagi na zwiększenie kosztów zakupu nowego rodzaju naczyń.

Single Use Plastic nie będzie ostatnią dyrektywą sprzyjającą środowisku, na którą zdecyduje się Unia Europejska. W kolejnych latach wprowadzone zostaną nowe regulacje.

Do 2023 r. plastikowe opakowania będą musiały przynajmniej w 25 %-ach składać się z materiałów odzyskanych, a od 2025 r. całkowicie wycofane mają zostać butelki z tworzywa sztucznego z oddzielnymi nakrętkami (zdecydowana większość tych, które widzimy w sklepach).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: mojafirmainfor.pl, wtv.pl

Zdjęcie: Marco Verch Professional Photographer/flickr.com

Tagi:

Podobne artykuły

Ekologia

Najbardziej realistyczna wizja końca świata (TYLKO U NAS)
Czytaj więcej >

Ekologia

Lody Milka wycofywane ze sklepów. Mają zawierać szkodliwą substancję
Czytaj więcej >

Ekologia

Foka próbowała wyjść na brzeg, by odpocząć. Plażowicze skutecznie uniemożliwili jej wejścia na plażę
Czytaj więcej >

Ekologia

Roślina, którą łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Jej spożycie doprowadzi do bolesnej śmierci
Czytaj więcej >

Ekologia

Urządzamy eko biuro - o czym mowa w praktyce?
Czytaj więcej >

Ekologia

Spożywasz jedzenie, które powinno być nielegalne
Czytaj więcej >
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]