wtv.pl > Polska > Nikt nie może uwierzyć w postawę prokuratury wobec o. Rydzyka. O co chodzi?
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:48

Nikt nie może uwierzyć w postawę prokuratury wobec o. Rydzyka. O co chodzi?

Prokuratura broni Tadeusza Rydzyka?
East News/Jan Bielecki

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" prokuratura wykazuje się szalenie skandaliczną stronniczością w sprawie fundacji Tadeusza Rydzyka, która oskarżona została przez Watchdog Polska o uniemożliwienie dostępu do informacji na temat dotacji jakie otrzymać miała od polskiego rządu.

Wygląda na to, że Tadeusz Rydzyk nie musi obawiać się żadnych konsekwencji swoich czynów.

Tadeusz Rydzyk nie do ruszenia

Jeśli wierzyć doniesieniom "Gazety Wyborczej", wszystko wskazuje na to, że Tadeusz Rydzyk może liczyć na wsparcie prokuratury w toczącej się sprawie, w której oskarżycielem jest stowarzyszenie Watchdog Polska.

Fundacji Lux Veritatis, której prezesem zarządu jest toruński redemptorysta postawiono zarzuty dotyczące nieujawnienia informacji dotyczących środków finansowych przekazywanych jej przez polski rząd.

Warszawska prokuratura miała już dwukrotnie odmawiać zajęcia się sprawą. Po ostatecznym złożeniu przez Watchdog Polska subsydiarnego aktu oskarżenia, oskarżycielem zostało zatem samo stowarzyszenie.

Okazuje się jednak, że na tym nie koniec dwuznacznych działań prokuratury, które wydają się być wg sugestii "Gazety Wyborczej" ukierunkowane na wyciszenie sprawy nieścisłości w Lux Veritatis.

Prokuratura chce umorzenia sprawy?

Podczas drugiej rozprawy miało dojść do złożenia przez prokuraturę skandalicznego wniosku. Chodzi o próbę wyłączenia sędziego z uwagi na... brak bezstronności. To niezwykle rzadki ruch w polskim sądownictwie.

Zdecydować na złożenie takiego wniosku można się wtedy, gdy sędzia okazuje się być członkiem rodziny lub np. przyjacielem kogoś z podsądnych. Argument prokuratury ma być jednak zgoła odmienny.

Powodem decyzji prokuratury o złożeniu wniosku o brak bezstronności ze strony sędziego ma być jego niechęć do umorzenia postępowania przeciwko zarządowi Lux Veritatis, w tym Tadeuszowi Rydzykowi.

Warto zaznaczyć, co jeszcze niedawno na antenie Radia Mayja o fundacji dyrektora Radia Maryja mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- (...) stała się przedmiotem nękania ze strony Stowarzyszenia Watchdog Polska - stwierdził podczas jednej z audycji - Trudno nazwać to inaczej, biorąc pod uwagę to, co się dzieje na etapie postępowania karnego.

- Jako Prokurator Generalny mam ogląd tej sprawy i mogę powiedzieć, że skierowanie oskarżeń wobec przedstawicieli Fundacji bez żadnego aktu oskarżenia jest skrajnym nadużyciem prawa - dodał Zbigniew Ziobro.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Money.pl, Radiomaryja.pl

Powiązane