wtv.pl > Polityka > Kaczyński: "Średnio rozgarnięty człowiek może sobie taką aborcję za granicą załatwić"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:48

Kaczyński: "Średnio rozgarnięty człowiek może sobie taką aborcję za granicą załatwić"

jarosław kaczyński - aborcja
Piotr Molecki/East News

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi "Wprost", w którym przekonywał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie zmieniło wiele w kwestii aborcji. Prezes PiS wskazał, że dzięki "ogłoszeniom w prasie" zabiegu dokonać może każdy "rozgarnięty człowiek". Przyznał tym samym, że zakaz ma być zgodny z ideologią, a nie w istocie ograniczyć liczbę aborcji.

22 października 2020 roku zarządzany przez Julię Przyłębską Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

W lutym tego roku organ opublikował uzasadnienie wyroku, w którym podtrzymano poprzednie stanowisko. W praktyce aborcja w Polsce została tym samym nieomal zakazana. Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości niewiele się jednak zmieniło.

Jarosław Kaczyński: "Są ogłoszenia w prasie"

W ostatniej rozmowie z tygodnikiem "Wprost" Jarosław Kaczyński ocenił, że orzeczenie TK nie oznacza, że osoby zainteresowane nie mogą dokonać zabiegu aborcyjnego.

Zdaniem części komentatorów wicepremier nie tylko pokazał w ten sposób hipokryzję rządu i jego antyaborcyjnej polityki, ale również zakpił z piekła kobiet, zafundowanego im przez polityczną agendę.

Decyzja o aborcji to dramat dla tysięcy kobiet. Według Jarosława Kaczyńskiego sprawę załatwiają jednak ogłoszenia w prasie, w których oferuje się przeprowadzenie zabiegu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości wskazał, że każdy, nawet "średnio rozgarnięty człowiek" poradzi sobie z problemem, załatwiając "taniej lub drożej" aborcję za granicą.

Kaczyński dodał, że doniesienia o "zakazie aborcji" należy uznać za bzdurę, a realny sens wyroku TK jest zupełnie inny. Chodzi tylko o zespół Downa i Turnera, gdzie możliwość aborcji zlikwidowano, przekazał lider Zjednoczonej Prawicy.

Na uwagę, że aborcji zakazano również w przypadku wad letalnych, co w istocie doprowadzi do sytuacji, w której kobieta będzie zmuszona do urodzenia dziecka, które umrze w kilka dni po porodzie, prezes PiS zapewnił, że zapis można ominąć.

Wśród możliwości dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego, zaznaczył Jarosław Kaczyński, dodając, że można z tego skorzystać.

Na zakończenie zaznaczył, że w jego opinii nie stało się nic, co "zagrażałoby interesom kobiet". Podkreślił ponadto, że wśród rozwiązań proponowanych w Polskim Ładzie znalazło się zapewnienie kobietom bezpłatnym badań prenatalnych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wprost

Powiązane