wtv.pl
O. Gużyński komentuje kontrowersje wokół wypowiedzi KEP w sprawie szczepionki

screen „Newsroom” WP wydanie z dnia 15.04.2021 r.

O. Gużyński po oświadczeniu KEP ws. szczepionek: Można było przewidzieć, że to skomplikuje program

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Przyjęcie przez wiernych szczepionki Johnson & Johnson lub AstraZeneci powinno być ostatecznością? Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski (KEP) zaskoczyło sporą część osób, w tym również ludzi Kościoła katolickiego. O. Gużyński przypom

Specjaliści wprost mówią, że szczepionka to nasza szansa na powrót do normalności i opanowania pandemii koronawirusa. Obecnie korzystamy z czterech preparatów, jednak nie wszystkie uzyskały aprobatę Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

Pojawiło się oficjalne stanowisko KEP, które niezbyt pozytywnie ocenia szczepionkę Johnson & Johnson. Równie sceptycznie podchodzi do produktu AstraZeneci. Powodem są problemy z „kwestią sumienia”.

Hierarchowie Kościoła katolickiego nie zdecydowali się na wzięcie przykładu z papieża Franciszka i propagowania szczepień, jako czegoś, co wszyscy musimy zrobić. Zamiast tego KEP postanowił podważyć moralny wymiar przyjęcia szczepionki przez osobę wierzącą. Oczywiście w przypadku, gdy wyboru nie ma, skorzystać można z każdego zaproponowanego nam produktu. Czy stanowisko powinno w ogóle zostać opublikowane, skoro w Polsce nie było i raczej nikt nie przewiduje zaoferowanie możliwości wyboru preparatu w przypadku szczepienia?

O. Gużyński i szczepienia. Zakonnik krytykuje działanie KEP

Wczoraj gościem Mateusza Ratajczaka w programie „Newsroom” w WP był o. Gużyński, a głównym tematem była właśnie szczepionka. Zakonnik ocenił działania Konferencji Episkopatu Polski.

O. Gużyński zauważa, że to, co dziś powinien robić KEP to popularyzowanie chęci przyjęcia szczepionki. Wskazuje, iż do inspiracji do takiego działania posłużyć powinien sam papież Franciszek, a więc głowa Kościoła katolickiego na całym świecie.

Prowadzący rozmowę Mateusz Ratajczyk przypomniał jeszcze słowa, jakie pojawiły się w oświadczeniu krytykującym szczepionki firm J&J oraz AstraZeneca. „[...] korzystają z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów”. O. Gużyński postanowił skomentować to w nieco inny sposób.

Kwestie medyczne są oczywiście tutaj bardzo zawiłe, jednak należy pamiętać, że również inne, powszechne szczepionki korzystają z analogicznej linii komórkowej, co ta wskazana przez KEP. O. Gużyński jasno wypowiedział się w związku z działaniem hierarchów, szczególnie bp. Józefa Wróbla

- Załóżmy, że ta wiedza jest wiedzą pewną i sprawdzoną [...], to przynajmniej pewien kontekst społeczny powinienem go powstrzymać przed organizacją takiej konferencji prasowej. Można było przewidzieć, że to skomplikuje program szczepień - powiedział w programie „Newsroom” o. Gużyński.

Co powinni zrobić hierarchowie?

Kwestia szczepionki oraz sumienia osoby wierzącej powinna zmieniać sposób podejścia do preparatów pomagających zwalczyć pandemię? Jeśli takie jest stanowisko KEP, to pytanie brzmi dlaczego osoba będąca ponad nimi zamiast na tym skupia się na fakcie, że należy promować szczepienia i do nich zachęcać.

Głowa Kościoła katolickiego nie raz wspominała już, że szczepionkę trzeba przyjąć i zrobić ten ze względu na miłość do bliźniego, która jest obowiązkiem osoby wierzącej. Właśnie takiego głosu polskich hierarchów zabrakło zakonnikowi. - To właśnie powinno być coś, co episkopat robi - dodał jeszcze o. Gużyński.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska „Newsroom”

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >