wtv.pl
Nieoficjalne informacje mówią o odejściu z PiS nawet 10 posłów

(zdjęcie wykadrowane) Jakub Kaminski/East News

Nieoficjalne: aż 10 posłów pożegna się z klubem PiS? Kłopoty w Zjednoczonej Prawicy

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Obecnie PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim może pochwalić się większością w Sejmie. W ostatnim czasie jednak coraz częściej podawane są plotki na temat poważnego kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Tym bardziej niebezpieczne dla obozu władzy wydają się info

  • Onet nieoficjalnie dowiedział się, że odejście z PiS ma rozważać nawet 10 posłów

  • Rozmowy z nimi prowadzić ma Lech Kołakowski, który do niedawna również reprezentował partię rządzącą

Druga kadencja rządów PiS jest zdecydowanie mniej spokojna niż pierwsza. Konflikty wewnętrzne coraz częściej przebijają się do opinii publicznej i zajmują pierwsze strony gazet.

Okazuje się, że prowadzony przez Jarosława Kaczyńskiego PiS borykać się może z widmem znacznego osłabienia w Sejmie. Nieoficjalne informacje kuluarowe mówią, że niedługo z listy partii rządzącej zniknie nawet 10 posłów.

Kłopoty PiS. Partia straci 10 członków?

Dziennikarze Onetu dotarli do informacji, jakoby do opuszczenia PiS szykowało się aż 10 posłów. Portal podaje, że rozmowy z tymi osobami prowadzić ma Lech Kołakowski, który niedawno sam zdecydował przestał reprezentować partię Jarosława Kaczyńskiego.

- Rozmowy na temat utworzenie koła poselskiego się toczą. Nie ukrywam, że chodzi o posłów, którzy aktualnie są w PiS, ale nie tylko - przekazywał w rozmowie z Onetem Lech Kołakowski. Portal zastrzegł jednak, iż informacje dotyczące uszczuplenia szeregów PiS są nieoficjalne.

Dlaczego nagle doszło do tak nagłej zmiany? Kluczowe wydają się ostatnie wydarzenia, w tym konflikt związany z prof. Wojciechem Maksymowiczem i oskarżenia, po których lekarz zdecydował się na odejście z PiS.

Porozumienie, Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Pojawiły się poważne zgrzyty

Zjednoczona Prawica miała już kilka kości niezgody. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro nie zgadza się z podejściem PiS i rządu do kwestii Funduszu Odbudowy. W tym przypadku partia rządząca planowała przyjęcie go z obejściem kwestii sejmowych.

Jarosław Gowin i Porozumienie ma natomiast nie zgadzać się na stworzenie posady tymczasowego RPO. Dodatkowo oskarżany o eksperymenty na płodach prof. Wojciech Maksymowicz jest bliskim współpracownikiem lidera Porozumienia, więc kierowane w jego stronę słowa wywołały oburzenie koalicjanta PiS.

Sam Lech Kołakowski, który rozmawia z posłami PiS o porzuceniu partii Jarosława Kaczyńskiego, nie wyklucza, że sam zdecyduje się na dołączenie do Jarosława Gowina. Taka zmiana układu sił w Sejmie na pewno stanowiłaby dla wicepremiera spory problem.

PiS trwale straciło w sondażach

Niedawno IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadził sondaż, gdzie zapytano, na kogo Polacy oddaliby głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. PiS nadal pozostaje sejmowych liderem z wynikiem 31 proc., jednak eksperci zauważają, że jeszcze rok temu popierało go 40 proc. ankietowanych. Niemal nikt nie spodziewał się, że spadek będzie trwały.

Możliwe, że część posłów PiS zdała sobie sprawę, że partia znalazła się w trudnym momencie i konieczne jest przemyślenie zmian barw klubowych, tak by nadal rozwijać swoją karierę sejmową. Obserwatorzy polskiej sceny politycznej zaznaczają jednocześnie, iż wydaje się, że autorytet Jarosława Kaczyńskiego oraz jego umiejętność do wygaszania konfliktów zdecydowanie zmalały.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet / gazeta.pl / TVN 24

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >