wtv.pl
W maju nie każda komunia została odwołana

Pixaba.com/Nowaja

Komunie 2021 w podziemiach, Polacy działają w ukryciu. Firmy cateringowe mają już prawie pełne obłożenie

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kalendarze firm caterginowych potwierdzają, że obostrzenia nie sprawią, że wszyscy rodzice postanowią, by komunia obchodzona była skromnie bądź wcale. Firmy dostarczające jedzenie nie ukrywają, że chociaż zamówień jest zdecydowanie mniej, to ich te

  • Spora część rodziców nie ukrywa, że komunia ich dziecka się odbędzie

  • Mowa tutaj o samej imprezie komunijnej, a nie sakramencie udzielanym w kościele

  • Reprezentanci firm cateringowej wprost mówią o tym, że kalendarze są niemal całkowicie zapełnione

  • Dodatkowo rodzice organizujący imprezy komunijne, składają zamówienia na większą ilość osób, niż dopuszczalne jest to przepisami

Do tej pory maj był miesiącem, gdzie komunia stanowiła najważniejsze wydarzenie dominujące niemal we wszystkich rozmowach. Wydawać by się mogło, że pandemia po raz kolejny pokrzyżowała plany osobom chcącym celebrować ważne wydarzenie w życiu każdego wierzącego.

Okazuje się jednak, że pogląd ten w wielu przypadkach jest błędy i komunia jak najbardziej związana będzie, również w tym roku, ze spotkaniem z rodziną. Nie tylko osobami, które mieszkają pod jednym dachem i nie tylko z maksymalnie 5 osobami spoza gospodarstwa domowego.

Rodzice nie ukrywają, że nie zamierzają rezygnować z celebrowania komunii swoich dzieci. Czy można już mówić o tym, że w Polsce z racji obostrzeń funkcjonuje podziemie komunijne? Chociaż brzmi to komicznie, to wydaje się, iż stwierdzenie to nie jest nadużyciem. Potwierdzają to relacje firm cateringowych oraz rodziców deklarujących, że nie zamierzają rezygnować ze świętowania.

Jak wygląda komunia w 2021 r.?

Zgodnie z zasadą komunia będzie mogła odbyć się w kościele. Obrządki religijne nie zostały zawieszone i nadal mogą się odbywać przy zachowaniu niezbędnego dystansu i maksymalnej ilości wiernych, obecnie na każde 20 metrów kwadratowych przypada jedynie 1 wierny.

To, co dziać się będzie już po zakończeniu sakramentu w świątyni to jednak zupełnie inna kwestia. Oficjalnie organizowanie imprez jest mocno regulowane. O ile wesela są całkowicie zabronione, to już spotkania rodzinne nie. Warunkiem legalności takiego wydarzenia jest jednak, by gości niemieszkających w jednym gospodarstwie było nie więcej niż 5 osób. Jak ma się to rzeczywistości i planów rodziców na temat komunii ich dziecka?

- Już mam tego dosyć. Catering mam zamówiony. Syn ma uroczystość 2 maja w kościele, a potem idziemy do domu. Catering dostarczy firma, gości będzie ok. 20. Przecież drzwi mi policja nie wyłamie. A jak nawet, to 500 zł zapłacę i po krzyku. Już mam dość tej paranoi - mówiła jedna z osób, które zgodziły się na rozmowę z portalem money.pl.

Informacje o takim podejściu do kwestii zorganizowania komunii dla rodziny podziela większa ilość rodziców. Skąd ta pewność? Wystarczy spróbować zamówić catering na komunię na ostatnią chwilę. W większości przypadków będzie to niemożliwe.

Firmy cateringowe mimo obostrzeń nie narzekają na zainteresowanie ofertą

Wiele osób może być zaskoczonych, słysząc, że kalendarze firm oferujących catering nie mają zbyt wielu wolnych terminów. Okazuje się bowiem, że komunie mimo pandemii koornwirusa i obostrzeń nie zniknęły.

Według relacji osób z branży realizowane są zamówienia nawet na komunie z liczbą gości wynoszącą 40 osób. Standardem są jednak te zamykające się w granicy 15-20 osób, co i tak jest sporym przekroczeniem limitu dopuszczonego przez rządzących.

Prezes spółki Margaret & Horeca, Andrzej Dobrowolski, nie ukrywa, że zainteresowanie jest spore i wszyscy chcący złożyć zamówienie na ostatnią chwilę mogą usłyszeć odmowę. Terminów nie zostało zbyt wiele, o ile zostały w ogóle. Dodatkowo zdradził on, że część zamówień dostarczana jest do salek kościelnych, a więc nie jest organizowana w tajemnicy przed instytucją Kościoła, a wszystko wskazuje na to, że nawet z jej wsparciem.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Nie żyje poeta i dramaturg Andrzej Żak

  • Danuta Holecka opowiedziała o swej młodości i drodze do TVP

  • Gdańsk. Protest pod nieotwartym punktem szczepień, w którym wizytował Morawiecki

undefined

Źródło: money.pl / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >