wtv.pl > Polska > Nie żyje Karolina Kaczorowska. Wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie zmarła w wieku 90 lat
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:16

Nie żyje Karolina Kaczorowska. Wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie zmarła w wieku 90 lat

nie żyje karolina kaczorowska
(zdjęcie ilustracyjne) maxpixel.net

Karolina Kaczorowska zmarła w sobotę. Wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie, a także aktywna działaczka polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii miała 90 lat.

Informację o śmierci Karoliny Kaczorowskiej, Pierwszej Damy RP na Uchodźstwie, potwierdziła tuż po północy polska ambasada w Wielkiej Brytanii.

Zmarła Karolina Kaczorowska

Kaczorowska przyszła na świat w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na terytorium Ukrainy) w roku 1930. Po tym, jak wojska sowieckie zajęły wschodnie tereny kraju, wraz z rodziną trafiła na Syberię.

ZSSR opuściła z Armią Andersa, w której służyli nie tylko jej ojciec i brat, ale również jej przyszły małżonek Ryszard Kaczorowski – przypomina Polsat News.

Po ewakuacji do Iranu – podobnie jak wiele polskich dzieci – trafiła do Ugandy, gdzie pozostała do końca lat 40. Studia rozpoczęła już w Wielkiej Brytanii, gdzie została absolwentką Uniwersytetu w Londynie.

W późniejszych latach pracowała jako nauczycielka. Oddała się też harcerskiej działalności na uchodźstwie. W ten sposób poznała przyszłego męża.

Ryszard i Karolina Kaczorowscy pobrali się w 1952 roku. Mieli dwoje dzieci – Alicję i Jadwigę Jagodę – oraz pięcioro wnucząt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Działalność Pierwszej Damy

Od lat zaangażowana w życie polskiej emigracji, Karolina Kaczorowska została Pierwszą Damą na Uchodźstwie 19 lipca 1989 roku, gdy urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie oficjalnie objął jej małżonek.

Pełniła tę funkcję jako ostatnia. Niespełna półtora roku później, w grudniu roku 1990, Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie, zwycięzcy pierwszych demokratycznych wyborów. Uroczystość ich przekazania była dla Karoliny Kaczorowskiej pierwszą wizytą w Polsce od 50 lat.

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl, Twitter, Polsat News

Powiązane