wtv.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Polacy domagają się dymisji marszałek Witek. Jest nowy sondaż

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Elżbieta Witek powinna ustąpić ze stanowiska marszałka Sejmu - tak zgodnie twierdzą politycy opozycji. Co na ten temat uważają Polacy? Najnowszy sondaż wskazuje, że ponad połowa społeczeństwa domaga się dymisji Witek. Wszystko z powodu wątpliwej reasumpcji głosowania.

Elżbieta Witek powtórzyła głosowanie, opozycja chce dymisji

Elżbieta Witek znalazła się na ustach całej Polski za sprawą burzliwego posiedzenia Sejmu, które odbyło się w środę 11 sierpnia. Tego dnia lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej przedłożyli wnioski o odroczenie obrad do początku września.

Jarosław Gowin i kukizowcy zagłosowali razem z opozycją. Po przegranej PiS Elżbieta Witek zarządziła przerwę i zwołała Konwent Seniorów, a po dwugodzinnej przerwie zarządziła reasumpcję głosowania na wniosek posłów PiS. Swoją decyzję argumentowała opinią pięciu prawników. Później wyszło na jaw, że były to ekspertyzy z 2018 r. i dotyczyły zupełnie innej sprawy.

W związku z tym zamieszaniem politycy opozycji zgodnie twierdzą, że Elżbieta Witek złamała prawo i powinna stracić stanowisko drugiej najważniejszej osoby w państwie. Usunięcia marszałek domagają się członkowie Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej-PSL i Lewicy. 

Podobnego zdania jest zdymisjonowany z rządu Jarosław Gowin (Porozumienie). - Będę rekomendował głosowanie za odwołaniem - oznajmił działacz na antenie TOK FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Elżbieta Witek powinna odejść? Nowy sondaż ujawnia nastroje społeczne

Co na temat przyszłości marszałek Sejmu uważa polskie społeczeństwo? Postanowiła to sprawdzić agencja SW Research, która zorganizowała sondaż na zlecenie Rzeczpospolitej w dniach 17-18 sierpnia, czyli tydzień po sejmowych wydarzeniach.

Wyniki ankiety wskazują, że 50,2 proc. Polaków opowiada się za dymisją Elżbiety Witek ze stanowiska marszałka Sejmu. Portal gazeta.pl donosi, że odmiennego zdania jest co piąty respondent (20,1 proc.). Aż 29,7 proc. osób nie ma zdania na ten temat.

Jak kształtują się szczegółowe dane sondażu? Co ciekawe, roszad osobowych na stanowisku marszałka częściej żądają mężczyźni (54 proc.) niż kobiety (47 proc.). 

Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research, zdradził, że dymisję Elżbiety Witek popierają przede wszystkim osoby najstarsze (54 proc.). Wśród zwolenników odwołania przeważają mieszkańcy miast o populacji między 200 a 499 tys. osób (68 proc.). 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Lech Wałęsa w szpitalu z powodu cukrzycy. Groziła mu amputacja palców stopy

  • "Gliński powiedział coś odrażającego moralnie". Politycy reagują na słowa ministra w sprawie sytuacji w Afganistanie

  • Abp Jędraszewski atakuje przedszkola i szkoły. Mówił o “bezbożnej wizji człowieka”

Źródło: WTV.pl, Gazeta.pl

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >