wtv.pl > Polityka > Morawiecki reaguje na propozycję Tuska. Zaprasza na “rzeczową dyskusję”
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:09

Morawiecki reaguje na propozycję Tuska. Zaprasza na “rzeczową dyskusję”

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Donald Tusk w trakcie wystąpienia w Płońsku zaproponował zmianę konstytucji, aby wykluczyć ryzyko wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej pod osłoną nocy. Choć apel był skierowany do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, na komentarz zdecydował się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wyraził chęć rozmowy na ten temat, choć uważa, że słowa Tuska to “kłamliwa propaganda”.

Tusk proponuje zmianę konstytucji Kaczyńskiemu…

Donald Tusk przemawiał na Konwencji Platformy Obywatelskiej w Płońsku. W trakcie wystąpienia poruszył głośno komentowany wątek “polexitu”. 

Lider PO zaproponował Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby wspólnie zmienili art. 90 konstytucji RP. Dzięki temu uda się zminimalizować "ryzyko, że w nocy wyprowadzi się Polskę z Unii”.

Na czym miałaby polegać modyfikacja? Tusk proponuje, aby wprowadzić zapis, że Polska może opuścić struktury unijne za zgodą 2/3 głosów Sejmu, a nie zwykłą większością, jak obecnie. 

Jak argumentuje swój pomysł? Zgodnie z zapisami ustawy zasadniczej umowy międzynarodowe, które dotyczą przekazania niektórych kompetencji organowi lub organizacji międzynarodowej, są ratyfikowane za zgodą 2/3 posłów Dlatego też zaproponował, aby wypowiedzenie takiego dokumentu bazowało na takiej samej większości.

- Prezesie Kaczyński, proszę natychmiast zgodzić się na wspólne przedsięwzięcie. Możemy to zrobić w 3 tygodnie! - przekonywał lider PO.

...odpowiada Morawiecki. Mówi o “kłamliwej propagandzie”, ale zaprasza do “rzeczowej dyskusji”

O wypowiedź Tuska był pytany premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Dąbrowie Tarnowskiej. - Jest to element manipulacji i kłamliwej propagandy. PiS uważa, że miejsce Polski jest w UE - zaznaczył szef rządu.

Jednak nie wyklucza podjęcia wspólnych działań w sprawie zmiany konstytucji. - Pomijając propagandowy aspekt tego zagajenia, jesteśmy w stanie podjąć rzeczową dyskusję na ten temat - oznajmił.

Fogiel o propozycji Tuska. “Zagrywka propagandowa”

Wcześniej propozycję Tuska skomentował również Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. - Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że jest to zagrywka propagandowa - przyznał.

Dodatkowo zaznaczył, co na temat zmiany konstytucji uważa partia rządząca. - Jeśli mielibyśmy o tym rozmawiać, to są inne sprawy, które zdaniem Prawa i Sprawiedliwości powinny znaleźć się w ustawie zasadniczej - oznajmił wicerzecznik.

Jednak nie wyklucza, że dojdzie do rozmów w tej sprawie. - Pomimo propagandowego charakteru propozycji, skoro padła, odpowiednie władze PiS zajmą sią tym tematem - zapewnił Fogiel.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane