wtv.pl
Już dwa lata temu minister rządu zapowiadał walkę z patostreamingiem.

Piotr Molecki/East News

Minister rządu ma już dość, załatwia sprawę krótko. "Zamykamy na YouTube grupy patostreamerów"

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Sprawa patoyoutubera "Kamerzysty", który zamieścił w sieci nagranie z niepełnosprawnym 18-latkiem namawianym do wykonywania upokarzających "zadań", ponownie ożywiła dyskusję na temat zjawiska pokrewnego - patostreamingu. Dwa lat

W ostatnich dniach uwagę mediów przykuwa sprawa "Kamerzysty", patoyoutubera, który zamieścił w Internecie nagranie z niepełnosprawnym intelektualnie 18-latkiem namawianym do wykonywania przed kamerą upokarzających zadań takich jak np. wchodzenie do kontenera na śmieci czy rozbijane cegieł na głowie.

Presja medialna przyniosła w końcu efekty: kontrowersyjne nagranie zniknęło z profilu "Kamerzysty" w serwisie YouTube, on sam trafił do aresztu, a Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła w jego sprawie śledztwo

"Kamerzysta" broni się, sugerując, że w trakcie nagrania nie dochodziło do znęcania się nad 18-latkiem. - Wiadomo, że film jest wyreżyserowany. Chłopak nie jadł ziemi, bo nie musiał tej ziemi jeść. Tak samo, nie jadł g***a, tylko to była czekolada - tłumaczył po wybuchu afery. 

Niezależnie od tego, jakie "zadanie" faktycznie musiał wykonać przed kamerą niepełnosprawny 18-latek, osobną kwestią jest fakt, że został on ośmieszony i wykorzystany przez osoby, które chciały w ten sposób zyskać na popularności

Minister rządu o walce z patostreamingiem

Pod wpływem afery ponownie ożywiła się także dyskusja dotycząca pokrewnego zjawiska, jakim jest patostreaming - polegający np. na prowadzeniu transmisji live z drastycznymi czy niecenzuralnymi treściami.

Jak podaje Wirtualna Polska, już dwa lata temu wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz zapowiadał walkę z "patologiami i demoralizacją w sieci" we współpracy z instytucjami publicznymi i platformami społecznościowymi.

W rozmowie z Wirtualną Polską Andruszkiewicz tłumaczył również, że zjawisko patostreamingu obejmuje nie tylko transmisje na żywo, ale także przemoc w sieci czy nawoływanie do nienawiści.

Minister rządu, choć przyznaje, że w kwestii patostreamingu wciąż "brakuje synchronizacji działań różnych instytucji", twierdzi jednak, że resort podejmuje zdecydowane działania w tym obszarze.

Sukcesem resortu miałoby być na przykład zamknięcie grup w mediach społecznościowych, poprzez które młodzi ludzie skrzykiwali się w celu zakłócania lekcji prowadzonych zdalnie. - Dzięki naszym działaniom i współpracy z platformami zamknięto największą taką grupę, liczącą kilkanaście tysięcy osób, skupionych wokół głównych patostreamerów. Udało się również pozamykać inne grupy działań patostreamerów we współpracy z YouTubem czy na Discordzie - wymienia minister rządu w rozmowie z Wirtualną Polską.

Andruszkiewicz zauważa także, że walka z patostreamingiem jest problematyczna ze względu na to, że może skutkować oskarżeniami o naruszanie wolności słowa.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >