wtv.pl > Polska > Minister Edukacji chce zmian w lekturach. Jest lista książek
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:51

Minister Edukacji chce zmian w lekturach. Jest lista książek

Przemysław Czarnek chce nowych lektur
East News/Jakub Kaminski

Wiemy już jakie zmiany w kanonie lektur szkolnych wprowadzić chce Przemysław Czarnek. W programie miałoby znaleźć się m.in. więcej dzieł autorstwa Jana Pawła II oraz jedno kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przemysław Czarnek nie pominął również tekstów poruszających tematykę życia dwóch najsłynniejszych polskich duchownych.

Przemysław Czarnek proponuje zmiany w spisie lektur

Ministerstwo Edukacji i Nauki skierowało projekt zmian w kanonie lektur do konsultacji. Większość wprowadzonych nowości nie powinna dziwić - zapowiadano je wszak już od jakiegoś czasu.

Z czego mają wynikać zmiany? Resort Przemysława Czarnka argumentuje swoją inicjatywę "potrzebą pełniejszej korelacji wykazu lektur z celami kształcenia określonymi w podstawie programowej".

Utwory zawarte w kanonie promować mają jasno określone wartości, być lepiej zbudowane pod względem warsztatowym oraz kłaść nacisk na walory językowe dotyczące m.in. braku kolokwializmów i wulgaryzmów.

Jeśli plan ministra edukacji i nauki ostatecznie wejdzie w życie, z podstawy programowej dla klas I-III znikną m.in. "Oto jest Kasia" Miry Jaworczakowej, "Sposób na elfa" Marcina Pałasza, czy "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów.

Nowe dzieła

To nie koniec "czystek" w kanonie lektur. Zgodnie z planem, uczniowie klas IV-VI nie będą musieli już sięgać po "Winnetou" Karola Maya (zniknie z listy uzupełniającej) i powieść "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" Rafała Kosika.

Z listy lektur obowiązkowych zniknąć ma również twórczość Marcina Świetlickiego. Zdaniem Ministerstwa nie ma w nich wartości, "które wpisane zostały w podstawie programowej". Przemysław Czarnek proponuje w zamian wiele innych pozycji czytelniczych. To m.in. "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" Piotra Kordyasza, "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II" André Frossarda, czy fragmenty "Przekroczyć próg nadziei" Jana Pawła II.

W lekturach uzupełniających znajdziemy chociażby fragmenty "Żywotów świętych" Piotra Skargi, "Raport Witolda" Witolda Pileckiego oraz "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917-1919" Zofii Kossak-Szczuckiej.

Wśród lektur dla uczniów przygotowujących się do rozszerzonej matury z języka polskiego Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje wprowadzenie "Fides et ratio" i "Przed sklepem jubilera" Karola Wojtyły, czy "Zapiski więzienne" Stefana Wyszyńskiego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wp.pl, wtv.pl