wtv.pl > Polityka > Czarnek zabrał głos w sprawie transpłciowości uczniów. Zdecydowane słowa
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:19

Czarnek zabrał głos w sprawie transpłciowości uczniów. Zdecydowane słowa

wtv
WTV.pl

Prowadzący rozmowę na antenie radia RMF FM Robert Mazurek wskazał na wpis Krystyny Pawłowicz, w którym skrytykowała ona szkołę, której nauczyciele poprosili uczniów, by zwracając się do dziesięcioletniej transpłciowej uczennicy, używali jej żeńskiego imienia.

Przypomnijmy, że sędzina TK opublikowała przy tym zarówno miejscowość, nazwę szkoły, jak i imię i nazwisko dziewczynki. Po fali krytyki, jaka spłynęła na byłą posłankę Prawa i Sprawiedliwości, tweet został usunięty.

Pytany, czy jeśli rodzice wyrażają zgodę na podobny zabieg, szkoła powinna oponować, minister Przemysław Czarnek odparł, że "szkoła nie jest od tego, żeby zmieniać płeć kogolwiek. Jak zapewnił, "od tego jest procedura sądowa".

Przemysław Czarnek: "Krzysztof Kowalski jest Krzysztofem Kowalskim"

Szkoła nie jest od tego, żeby podejmować decyzję, kto jak się nazywa na podstawie decyzji dyrektora albo uchwały rady pedagogicznej – kontynuował minister edukacji i nauki.

Mazurek przypomniał kolejno słowa członka Prawa i Sprawiedliwości z 2016 roku, kiedy przekonywał, że prawo do wychowywania dziecka w całości należy do rodziców, w zgodzie z ich światopoglądem.

To jest bardzo ciężka sytuacja – zaznaczył szef MEiN, komentując głośną sprawę z Podkowy Leśnej. Następnie zaznaczył jednak: – Kiedy takie sytuacje się zdarzają, trzeba działać zgodnie z prawem.

Pytany, czy szkoła miałaby w takiej sytuacji czekać na decyzję sądu, minister edukacji i nauki po raz kolejny odparł, że szkoła musi przestrzegać prawa.

To, że ktoś dzisiaj chce się nazywać Agnieszka, a jutro Krzysztof, to nie jest kwestia zmiany płci – wskazał. Kolejno uderzył w znane ze swych poprzednich wypowiedzi tony: – To nie jest kwestia procesu wychowawczego, a pewnej rewolucji kulturowej i seksualnej, którą widzimy na polskich ulicach.

Przemysław Czarnek dodał, że do każdej sytuacji należy podchodzić w sposób indywidualny.

W opinii ministra edukacji do momentu zmiany płci decyzją sądu "Krzysztof Kowalski jest Krzysztofem Kowalskim".

undefined

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: RMF FM

Powiązane