wtv.pl
Jarosław Kaczyński

Kancelaria Sejmu/Anna Strzyżak

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński uczestniczyli w pogrzebie posła Jerzego Wilka

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki wspólnie żegnali posła Jerzego Wilka. Liderzy obozu władzy stawili się na pogrzebie. Podczas uroczystości mogliśmy dostrzec także marszałkinię Sejmu, Elżbietę Witek. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z ceremonii w Elblągu.

Pogrzeb Jerzego Wilka miał miejsce dziś, w piątek 21 maja. Na miejscu stawili się Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Elżbieta Witek, a także rodzina, bliscy oraz dawni współpracownicy i wyborcy zmarłego parlamentarzysty.

Marszałkini Sejmu skierowała specjalny list kondolencyjny do żałobników, w którym podkreśliła zasługi zmarłego na rzecz rozwoju kraju. Warto podkreślić, że jeszcze w Sejmie Jarosław Kaczyński akcentował i zwracał uwagę na rolę Jerzego Wilka w procesie reform wdrażanych przez Zjednoczoną Prawicę.

Jarosław Kaczyński wraz z premierem żegnają Jerzego Wilka

"Jerzy Wilk zachowa się w naszej pamięci jako życzliwa i szlachetna osoba, oddana pracy samorządowej i parlamentarnej" - deklarowała Witek. "Jego serdeczności i determinacji w działaniach dla dobra wspólnego nie sposób przecenić, zaś wrażliwość i otwartość na krzywdę drugiego człowieka pozostają niedościgłym wzorem do naśladowania" - dodawała w liście kondolencyjnym.

Druga osoba w państwie przypomniała, że zmarły z dużą odpowiedzialnością i sumiennością wywiązywał się z obowiązków zawodowych, a także wykazywał się głęboką troską o drugiego człowieka nie tylko w wymiarze jednostki, ale także w ujęciu całego społeczeństwa.

Pismo marszałkini Sejmu odczytywał wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Sejm

Klaudia Jachira w Sejmie zaczęła recytować wiersz. Ryszard Terlecki kąśliwie odpowiedział

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński zabrał głos nie tylko w Sejmie. Żegnał Wilka podczas ceremonii

Przypomnijmy, że podczas ostatnich obrad Sejmu doszło do sytuacji bezprecedensowej. Zgodnie z przyjętą tradycją minutę ciszy w intencji zmarłego polityka, wysoko postawionego urzędnika lub uznanego działacza społecznego inicjowała osoba prowadząca obrady. Tym razem to właśnie Jarosław Kaczyński wszedł na mównicę, by pożegnać zmarłego i zacząć odmawianie modlitwy.

- Żegnamy człowieka, który szedł drogą trudną. Drogą, na której trzeba było iść często pod prąd i to nie tylko w czasach komunizmu, ale także w czasach, które nastąpiły po jego upadku - oceniał podczas pogrzebu w Elblągu. - Droga, która doprowadziła do daleko idących zmian, do naprawy wielu pozostałości dawnego ustroju, ale także wielu błędów, które popełniono również po 1989 r., zaczęła się tu - w Elblągu - wspominał.

Jarosław Kaczyński ocenił Jerzego Wilka jako osobę spokojną, cichą, a jednocześnie energiczną. Jego działania dla Elbląga uznał za pełną realizację programu wyborczego. Co więcej, wicepremier podkreślił, że to właśnie były prezydent Elbląga zainicjował kwestie przeprowadzenie przekopu Mierzei Wiślanej.

Po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego Wilkowi przyznano pośmiertne odznaczenie

Jeszcze przed śmiercią Jerzy Wilk za zasługi na rzecz kraju i społeczeństwa otrzymał ważne odznaczenia państwowe. Mowa o Orderze Odrodzenia PolskiPolonia Restituta, Krzyżu Wolności i Solidarności oraz o Krzyżu Zasługi. Po pożegnaniu Jarosława Kaczyńskiego przedstawiciel Andrzeja Dudy wręczył rodzinie zmarłego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Należał do pokolenia "Solidarności" i najważniejszą sprawą w Jego publicznej służbie była zawsze wolna Polska. Dla niej pracował, budując niepodległą i sprawiedliwą Ojczyznę od podstaw - deklarował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Adam Kwiatkowski.

Kim był poseł Jerzy Wilk?

Warto zaznaczyć, że w ostatniej kadencji poseł Jerzy Wilk wniósł 2 zapytania oraz 8 interpelacji.

W przypadku głosowań trudno mówić o nierealizowaniu obowiązków. Mowa bowiem o oddaniu aż 3337 głosów na 3355 wszystkich głosowań sejmowych.

W Sejmie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Zasiadał także w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej

Zmarły był absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie. Przez rok piastował urząd prezydenta Elbląga, jednak nie utrzymał funkcji na długo. Już po roku przegrał w wyborach z kandydatem Platformy Obywatelskiej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >