wtv.pl
marsz powstania warszawskiego - wtv

Maria Hędrzak, wtv.pl

Marsz Powstania Warszawskiego. Przez stolicę przeszły dwa pochody

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przez stolicę przeszły dwa pochody. Cichy – Marsz Milczenia, a także ten środowisk narodowych, którzy do groźnych "totalitaryzmów" zaliczyli społeczność LGBT. Nasza redakcja była na miejscu i relacjonowała zdarzenia z centrum Warszawy.

W minioną niedzielę obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwyczajowy marsz po raz kolejny nie obył się bez napięć.

Najlepszym dowodem polaryzacji społeczeństwa był fakt, że stolicą przeszły dwie grupy o skrajnie odmiennym nastawieniu. Gdy uczestnicy Marszu Milczenia szli przez miasto bez słowa, z ronda Dmowskiego do placu Krasińskich wyruszyła grupa narodowców.

Marsz Powstania Warszawskiego

Skandaliczne hasła pojawiły się już tuż po 17:00, w chwili wybicia godziny "W", gdy stolica zwyczajowo zatrzymuje się w hołdzie dla powstańców. Relację z centrum stolicy dla redakcji wtv.pl prowadziły Maria Hędrzak i Michalina Kobla.

Chwilę później na ulicach Warszawy pojawił się baner, na którym przestrzegano przed totalitaryzmami. Wśród symboli ZSRR i nazistowskich Niemiec umieszczono tęczową flagę.

Nie brakowało skrajnie nacjonalistycznych haseł. Wśród okrzyków "Chwała bohaterom" dały się słyszeć również takie sentencje jak: "Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę" czy "Jedna kula, jeden Niemiec".

Podobne hasła wykrzykiwano, gdy narodowcy dotarli na Nowy Świat, gdzie na balkonie jednej z kamienic wywieszono tęczową flagę i baner z napisem "Powstań przeciwko faszyzmowi".


Tęczowa flagi powiewały za skandującymi nacjonalistyczne maksymy – często nieświadomymi ich obecności – uczestnikami marszu również w innych częściach miasta.

Zdjęto flagę UE

Tuż po godzinie 18 marsz doszedł w okolice placu Krasińskich, gdzie znajduje się Pomnik Powstania Warszawskiego.

Krzycząc, że "tu jest Polska, a nie Bruksela", Robert Bąkiewicz zdjął z masztu flagę Unii Europejskiej i rzucił ją na schody.


Oba marsze zakończyły się niemal o tej samej godzinie. Marsz Milczenia o 18:35, pochód narodowców zaś około 10 minut później.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Znamienne słowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. "Nie wolno ci zwątpić w wolność"

  • Dziś 77. rocznica powstania warszawskiego. "Nie stój, nie patrz biernie, gdy widzisz rosnące siły ludzi, którzy nie szanują drugiego człowieka"

  • Ekspert TVP o Donaldzie Tusku: nie ma tego genu polskiego

Źródło: wtv.pl
Zdjęcie główne: Maria Hędrzak, wtv.pl

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >