wtv.pl > Świat > Niemieckie ambasady opuszczają flagi do połowy. "Znak głębokiego bólu i wstydu"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:17

Niemieckie ambasady opuszczają flagi do połowy. "Znak głębokiego bólu i wstydu"

ambasador niemiec - powstanie warszawskie
Jakub Kaminski/East News

Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego ambasador Niemiec w Polsce zdecydował o opuszczeniu do połowy masztów flag niemieckich przedstawicielstw w naszym kraju. – To znak głębokiego bólu i wstydu – przekazał Arndt Freytag von Loringhoven.

Wobec przypadającej dziś 77. rocznicy wydarzeń z 1 sierpnia 1944 roku na ważny gest zdecydowała się ambasada Niemiec w Polsce.

Dziś flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów – poinformował na Twitterze ambasador Arndt Freytag von Loringhoven.

Ambasador Niemiec: Uczciliśmy w Warszawie pamięć ofiar

Szef niemieckiej misji dyplomatycznej w Polsce poinformował, że decyzję podjęto "na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego".

Na podobny gest zdecydowano się choćby w Warszawie, w Krakowie, w Gdańsku, we Wrocławiu i w Opolu.

Arndt Freytag von Loringhoven przekazał jednocześnie, że wraz z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii uczcił w stolicy pamięć ofiar powstania.

Dobę wcześniej ambasador wraz z Arminem Laschetem złożyli wieńce pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.

W sobotę Arndt Freytag von Loringhoven również wspomniał chęć "upamiętnienia straszliwych zbrodni", jakich dopuścili się niemieccy okupanci w czasie insurekcji mieszkańców stolicy.

16 tysięcy zabitych

Zorganizowane przez Armię Krajową powstanie było największą akcją podczas II wojny światowej, jaką przeciw okupantowi rozpoczęła organizacja podziemna.

W trakcie trwających dwa miesiące walk zginęło 16 tysięcy warszawiaków, a rannych zostało kolejne 20 tysięcy. Zniszczeniu uległa lwia część stolicy, w tym 84 procent zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Powiązane